Naga MarketsEBC zwiększa PEPP o 600 mld. Kurs euro najwyżej od 3 miesięcy
Christine Lagarde, prezes EBC

Europejski Bank Centralny (EBC) w trakcie czwartkowego posiedzenia zdecydował się zgodnie z oczekiwaniami analityków utrzymać stopy procentowe na niezmiennym poziomie, jednocześnie zwiększając zakres programu skupu aktywów PEPP o kolejne 600 miliardów euro. W reakcji na decyzję instytucji, kurs euro umacniał się o 0,3% i testował najwyższe poziomy od niemal 3 miesięcy. Szczegóły decyzji podczas konferencji prasowej skomentuje Christine Lagarde (o godzinie 14:30).

  • Stopy procentowe EBC zostały utrzymane na niezmiennym poziomie, w tym stopa depozytowa na poziomie -0,5%
  • EBC poszerza zakres programu PEPP do łącznie 1,35 biliona euro w odpowiedzi na pandemię koronawirusa
  • Zakres skupu w ramach PEPP zostaje wydłużony do co najmniej czerwca 2021 roku

EBC zgodnie z oczekiwaniami rynkowymi poszerza PEPP. Kolejne 600 mld EUR

Analitycy dużych instytucji finansowych zakładali, że Christine Lagarde ogłosi poszerzenie skupu aktywów w ramach pandemicznego programu kryzysowego (PEPP) o kolejne 500 miliardów euro. Ostatecznie EBC zdecydował się poszerzyć program o 600 miliardów, zwiększając jego wartość do poziomu 1,35 biliona euro. Okres skupu został wydłużony do co najmniej czerwca 2021 roku.

Te artykuły również Cię zainteresują
– W odpowiedzi na związaną z pandemią korektę w dół inflacji w okresie objętym prognozą, rozszerzenie PEPP jeszcze bardziej złagodzi ogólne stanowisko polityki pieniężnej, wspierając warunki finansowania w gospodarce realnej, w szczególności dla przedsiębiorstw i gospodarstw domowych. Zakupy będą nadal prowadzone w sposób elastyczny w czasie, we wszystkich klasach aktywów i pomiędzy jurysdykcjami. Dzięki temu Rada Prezesów będzie mogła skutecznie zapobiegać zagrożeniom dla sprawnego przekazywania polityki pieniężnej komentował EBC w oświadczeniu.

Jednocześnie, wymagalne płatności główne z tytułu papierów wartościowych nabytych w ramach PEPP będą ponownie inwestowane co najmniej do końca 2022 r. Zakupy netto w ramach programu zakupu aktywów (APP) będą kontynuowane w tempie miesięcznym w wysokości 20 mld EUR, wraz z zakupami w ramach dodatkowej tymczasowej puli 120 mld EUR do końca roku.

Instrukcje wyprzedzające banku odnośnie programu luzowania ilościowego oraz wykorzystania narzędzi polityki pieniężnej pozostają niezmienne, inwestorzy są jednak zadowoleni wprowadzeniem poszerzenia PEPP, w efekcie czego kurs euro reagował wyraźniejszym umocnieniem.

Konferencja prasowa EBC rozpoczyna się o 14:30:

Kurs euro najwyżej od początku marca. EUR/PLN w przeciwnym kieurnku

W reakcji na doniesienia EBC, kurs pary walutowej EUR/USD umacniał się o ponad 0,3%, a eurodolar rysował dzienne maksima na poziomie 1,12580, testując najwyższe poziomy od niemal trzech miesięcy. W tym samym czasie para walutowa EUR/GBP pogłębiała dzienne maksima i wspinała się do poziomu 0,8963.

invest

– Euro zyskuje po decyzji EBC o zwiększeniu programu skupu aktywów (PEPP). Zwiększenie programu oznacza wsparcie dla gospodarek, wobec czego zmniejsza się ryzyko upadku unii walutowej czy zapaści gospodarczej. Euro zyskuje wobec takiej decyzji – komentowali analitycy XTB.

Reakcja euro do złotego, dolara i funta po decyzji EBC. Źródło: Stooq.pl

Z kolei w przypadku pary walutowej EUR/PLN kierunek ruchu był zgoła inny. Eurozłoty testował po 11:00 dzienne maksima na poziomie 4,45 zł, natomiast po decyzji EBC silniej zawracał testując 4,43 zł.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here