Naga MarketsKurs euro spadnie do 1,05 USD. Kurs dolara pozostaje królem walutWiele czynników wskazuje na utrzymujące się ryzyko w strefie euro, co kreuje ryzyko spadku pary EURUSD do najniższego marcowego poziomu 1,0636, zauważają analitycy MUFG Banku. Z kolei eksperci z Rabobanku wskazują, że ponowny powrót apetytu do ryzyka i wzrost atrakcyjności rynków wschodzących (EM) wykreuje „falę odpływu” od dolara amerykańskiego. Może to jednak trochę potrwać. Kurs EURUSD zakończył miniony tydzień na poziomie 1,0820.

  • Wymagane będzie więcej QE ze strony EBC
  • SNB silnie interweniował w I kw. by osłabić franka szwajcarskiego
  • USD pozostanie silny, szczególnie w stosunku do walut surowcowych

Kurs EURUSD: Europa rozczarowuje inwestorów – MUFG

Jedynym oznaką porozumienia w strefie euro były dyskusje liderów, którzy skupili się na stworzeniu planu Komisji Europejskiej. Przyjmując ten pozytywny punkt widzenia, moglibyśmy założyć, że „fundusz naprawczy” jest już w drodze i, że „coś się uda zrobić”. Jednak w naszej ocenie proces ten zajmie trochę czasu. EBC będzie musiał zrobić więcej, aby wesprzeć europejskie rynki. Czy 750 mld EUR w ramach OIPE jest wystarczająco duże? Wymagane będzie więcej QE ze strony EBC – napisano w raporcie.

Te artykuły również Cię zainteresują
W ich ocenie nie powinno się to zdarzyć na posiedzeniu w przyszłym tygodniu, biorąc pod uwagę, że aktualizacja prognozy nastąpi dopiero w czerwcu. Do tego czasu będzie więcej wiadomo na temat wsparcia polityki rządów i stopnia cofnięcia blokad wynikających z pandemii koronawirusa.

Poza ekstremalną zmiennością w marcu kurs EURUSD kształtuje się obecnie na poziomach ostatnio obserwowanych w kwietniu 2017 r. Prognozujemy, że presja spadkowa utrzyma się. Część presji na spadki może nadal wynikać z działań EBC – dodano.

Jednocześnie SNB chce aktywnie przywrócić swoje interwencje w celu wsparcia kursu EURCHF. Dane opublikowane przez SNB za I kwartał pokazały, że zasoby rezerw w USD nieznacznie wzrosły z 35% do 36%. Zasoby EUR również wzrosły z 39% do 40%. Te niewielkie zmiany według ekspertów sugerują, że miała miejsce na dużą skalę interwencja SNB w pierwszym kwartale (głównie w marcu) w wysokości około 35 mld CHF.

Oznaczałoby to, że SNB sprzedawał EURUSD. Sam ten przepływ niekoniecznie miał wpływ na kurs tej pary, ale inne banki centralne prawdopodobnie również sprzedają. W tym tygodniu zauważalny jest również dalszy wzrost EURIBOR. 3-miesięczna stopa skoczyła z -0,49% w marcu do -0,19% w piątek, co oznacza ryzyko kredytowe rośnie. Spread EURIBOR/EOINA jest najwyższy od czasu kryzysu zadłużenia w 2012 r. – dodano.

USD: Kontynuacja szerokiej siły dolara – Rabobank

Analitycy Rabobank prognozują perspektywy napływów i wypływów z dolara amerykańskiego związane z zaufaniem na rynkach wschodzących. Zwracają uwagę, że kiedy rynki będą ponownie przygotowane do znacznych inwestycji w EM, dojdzie do odwrócenia siły dolara.

Działania Fed w zakresie zwiększania płynności na rynkach skutecznie zahamowały paniczne kupowanie USD w zeszłym miesiącu. Poprawiony dostęp do USD za pośrednictwem linii swapowych dla banków centralnych w krajach rozwijających się czy oferta pożyczek w dolarach jednodniowych były kluczowym elementem w zmniejszaniu natychmiastowych niedoborów USD – wskazano w raporcie.

Zwiększona podaż dolara w połączeniu z agresywnymi działaniami Fed dotyczącymi stóp procentowych i QE wywołały ostatnio dyskusję, czy USD jest już gotowy do korekty. Podczas gdy łagodzenie paniki na rynku wykreowało korektę na indeksie USD od ostatnich maksimów, zdaniem ekspertów nie można oczekiwać wyraźnego osłabienia USD, dopóki inwestorzy nie poczują się na razie wystarczająco pewnie, aby wrócić na rynki wschodzące.

W międzyczasie prawdopodobne są kolejne ataki siły USD, ponieważ inwestorzy dyskontują pełną katastrofę gospodarczą związaną z blokadami. Gdy rynek będzie ponownie przygotowany do znacznych inwestycji w EM, spodziewalibyśmy się odwrotu siły USD. To może trochę potrwać. W międzyczasie oczekujemy spadku pary EURUSD w kierunku 1,05. Siła USD będzie prawdopodobnie bardziej widoczna w przypadku innych par walutowych. Spośród walut G10 NOK, AUD, NZD i CAD mogą być najbardziej narażone, biorąc pod uwagę ich związek z towarami i wynikającą z nich wrażliwość na obawy o globalny wzrost – podsumowano.

Kurs pary EURUSD na interwale dziennym, tradingviewcom
Kurs pary EURUSD na interwale dziennym, tradingviewcom

Zobacz podobne teksty autora:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here