Naga MarketsBanki centralne na całym świecie z uwagą przyglądają się obecnym wskaźnikom makroekonomicznym. Mimo, że w Polsce mamy najwyższą inflację konsumencką w całej Unii Europejskiej, to jednak w wielu krajach ceny dóbr i usług rosną o wiele wolniej niż chcieliby tego decydenci polityczni. Fakt ten sprawia, że członkowie niektórych banków centralnych na świecie obawiają się deflacji oraz spadku płac.

  • EBC idzie w ślady Fed
  • Europejski Bank Centralny zaktualizuje cel inflacyjny i strategię jego osiągnięcia 

Cel inflacyjny EBC jest przestarzały 

Decydenci Europejskiego Banku Centralnego dążą do wyższej inflacji. Ich zdaniem, EBC potrzebuje celu inflacji, który łatwiej wytłumaczyć niż obecny “poniżej, ale blisko 2%” – oraz strategii jego osiągnięcia.

Prezes EBC, Christine Lagarde przyznała 30 września, że sformułowanie to było właściwe w czasie, gdy EBC dążył do osiągnięcia wiarygodności, a jego głównym zmartwieniem była zbyt wysoka inflacja.

– Jednak w obecnych warunkach niższej inflacji obawy, z jakimi mamy do czynienia, są inne i musi to znaleźć odzwierciedlenie w naszym celu inflacyjnym – wskazała Lagarde.

W okresie od utworzenia EBC w 1999 r. do kryzysu finansowego w 2008 r. wzrost cen konsumpcyjnych w strefie euro wyniósł średnio 2,2 proc. Od tego czasu, pomimo ogromnych bodźców monetarnych, wzrost ten jest jednak mniej więcej o połowę niższy.

Pozostawia to EBC mniej narzędzi – stopy procentowe są już rekordowo niskie – i zwiększa ryzyko, że powstania spirali deflacyjnej w postaci spadku cen i płac.

Panuje konsensus co do tego, że nowa strategia powinna dążyć do “inflacji na poziomie około 2%” i reagować zarówno na zbyt wysoką, jak i zbyt niską inflację. Aby dać decydentom politycznym elastyczność, powinna ona koncentrować się jednak na perspektywie średnioterminowej.

– Wszyscy jesteśmy przekonani, że wiarygodny cel inflacyjny ułatwia ustabilizowanie inflacji, ponieważ cel ten stanowi podstawę oczekiwań inflacyjnych. Przekonajmy naszych współobywateli o naszej determinacji, “prostym językiem” – przyznał Francois Villeroy de Galhau, gubernator banku Francji.

Jednym ze sposobów, w jaki decydenci polityczni chcą zwiększać oczekiwania inflacyjne, jest wyraźne wskazanie, że EBC pozwoli na wyższą inflację, nawet powyżej celu inflacyjnego. Podejście, w którym inflacja na poziomie 2 proc. jest celem średniookresowym, a nie górnym limitem, może sprzyjać szybszemu wzrostowi cen, gdyż jest to deklaracja, że przekroczenie tego poziomu nie spowoduje automatycznie zaostrzenia polityki pieniężnej banku.

– Bardziej symetryczny charakter sprawia, że stopień akceptacji dla odchyleń inflacji powyżej celu będzie taki sam, jak w przypadku, gdy odchylenia te są niższe – przyznał Pablo Hernandez de Cos.

Bloomberg zwraca uwagę, że choć ostatecznie zmiana celu inflacyjnego EBC może może wydawać się stosunkowo niewielka, to jest ona znacząca.

Kurs euro wzrósł o ponad 12 groszy

Kurs euro utrzymywał się we wtorek przed południem na względnie stabilnym poziomie. Warto przy tym zwrócić jednak uwagę, że na przestrzeni ostatniego tygodnia wzrósł on o ponad 12 groszy.

Weź udział w cyklu webinarów i zdobądź międzynarodowy certyfikat

Autor poleca również:


NAGA Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułMasz długi i obawiasz się komornika? Sprawdź, czym jest upadłość konsumencka!
Następny artykułPGNiG: Systemy wsparcia powinny obejmować nie tylko zielony wodór
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here