Naga MarketsNa dzisiejszym posiedzeniu Rada Prezesów EBC postanowiła, że stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących oraz stopy kredytu w banku centralnym i depozytu w banku centralnym na koniec dnia pozostaną na niezmienionym poziomie, odpowiednio 0,00%, 0,25% oraz -0,40%. Rada Prezesów w dalszym ciągu oczekuje, że podstawowe stopy procentowe EBC pozostaną na obecnym lub niższym poziomie przez dłuższy okres, zdecydowanie przekraczający horyzont czasowy zakupów aktywów netto.


EBC bez żadnych zmian w oświadczeniu dot. stóp procentowych

Jeśli chodzi o niestandardowe środki polityki pieniężnej, Rada Prezesów potwierdza, że będzie kontynuować program skupu aktywów (APP) na obecnym poziomie 80 mld euro miesięcznie do końca bieżącego miesiąca, zaś od kwietnia 2017 roku zakupy aktywów netto mają być prowadzone nadal, na kwotę 60 mld euro miesięcznie, do końca grudnia 2017 roku, a w razie potrzeby jeszcze dłużej – w każdym razie tak długo, aż Rada stwierdzi trwałe dostosowanie ścieżki inflacji odpowiadające celowi inflacyjnemu. Równolegle z zakupami netto reinwestowane będą spłaty kapitału z tytułu zapadających papierów wartościowych nabytych w ramach programu APP. Jeżeli pogorszą się perspektywy lub jeśli warunki finansowe nie będą wskazywać na dalszy postęp w trwałym dostosowaniu ścieżki inflacji, Rada Prezesów jest przygotowana na zwiększenie skali programu i/lub wydłużenie czasu jego prowadzenia.

Prezes EBC omówi czynniki leżące u podstaw tych decyzji na konferencji prasowej, która rozpocznie się dziś o godz. 14.30 CET.

Konferencja prasowa zostanie podsumowana w osobnym poście na łamach Comparic.pl. Oprócz tego relacja na żywo poprzez kanał RnŻ prowadzona przez naszych redaktorów.

Europejska waluta delikatnie w dół

Na wieść o braku zmian stóp procentowych i polityki pieniężnej Europejskiego Banku Centralnego na parach z euro obserwowaliśmy delikatne osunięcia w zasięgu kilkunastu pipsów.

EUR/USD osuwała się po nieudanym teście okolic szczytów sesji czwartkowej:

EUR/USD M5

W przypadku EUR/GBP deprecjacja została zastopowana natomiast przez 61,8% zniesienia dzisiejszych wzrostów:

EUR/GBP M5


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here