Naga Markets

EBC zaskoczył rynki. Euro umacnia się na szerokim rynku ECB zaskoczył 50 punktową podwyżką stóp procentowych, ale konferencja prasowa Christine Lagarde nie wybrzmiała “przekonywująco”, a decyzja o takiej skali podwyżki nie była jednomyślna. Dzisiaj bazowano na projekcjach inflacji, ale przygotowywanych przed obecnym kryzysem bankowym. On zdaniem Lagarde ma niewielkie znaczenie, a decydenci są dobrze przygotowani (ile razy to już słyszeliśmy?).. Mimo tego rynki zdają się pozostawać nieco sceptyczne, co do możliwości dalszych zdecydowanych posunięć ze strony EBC. Wyceniana jest tylko jeszcze jedna podwyżka o 25 punktów baz. To tłumaczy, dlaczego euro pozostaje słabe.

Rynki reagują na poprawę nastrojów

Niemniej klimat na amerykańskich indeksach giełdowych zaczyna się poprawiać. Inwestorzy zdają się, że próbują rozegrać scenariusz w którym problemy wokół banków są pomału spychane na bok, a ważniejszy staje się temat pivotu FED. Spodziewana w przyszłym tygodniu podwyżka stóp o 25 punktów baz. ma być ostatnią w cyklu, a pierwsze cięcia stóp mają pojawić się już w wakacje. Czy to słuszne podejście? Posiedzenie 22 marca może przynieść wiele niespodzianek. Opublikowany dzisiaj mix danych był lekko “jastrzębi”, chociażby ze względu na wciąż silny rynek pracy.







Wykres dzienny FUS500
Wykres dzienny FUS500

Silniejsza Wall Street powoduje, że na szerokim rynku dolar pozostaje dzisiaj słabszy. Jednym z wyjątków jest USDJPY, który odbił w ślad za podobnym ruchem na rentownościach amerykańskich obligacji. Czy jednak taki techniczny układ na amerykańskim długu sugeruje, że FED rzeczywiście będzie “gołębi” podczas posiedzenia za tydzień?

Wykres rentowności 10-letnich obligacji
Wykres rentowności 10-letnich obligacji
Wykres dzienny USDJPY
Wykres dzienny USDJPY

Redakcja poleca również:



Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>









  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułPrzegląd dnia Comparic.pl: Michael “Big Short” Burry twierdzi, że kryzys bankowy nie potrwa długo
Następny artykułWIG20 utrzymał się powyżej 1700 pkt. Credit Suisse zostanie uratowany przez SNB
Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska S.A. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy (choć z przerwami) od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. W DM BOŚ publikuje cykliczne raporty dotyczące sytuacji rynkowej (m.in. Tygodnik FX), prowadzi też cotygodniowe, poniedziałkowe webinary dla klientów biura.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here