Naga MarketsChristine Lagarde, prezes EBC

Kryzys gospodarczy spowodowany wybuchem pandemii koronawirusa zmusił decydentów politycznych do podjęcia radykalnych działań. Banki centralne poluzowały swoją politykę monetarną obniżając stopy proc. oraz wprowadzając szereg pakietów pomocowych. Europejski Bank Centralny (EBC) poinformował dziś, że kolejnym z instrumentów łagodzących wszelkie napięcia związane z płynnością finansową ma być udostępnienie euro bankom centralnym spoza strefy euro.

  • EBC pomorze bankom spoza EA19
  • Kurs euro spada drugą sesję z rzędu

EBC ratuje płynność finansową banków spoza strefy euro

Europejski Bank Centralny uruchomi nowy instrument zapobiegawczy, aby pomóc w złagodzeniu wszelkich napięć związanych z płynnością finansową w wyniku pandemii koronawirusa. Będzie miał on na celu udostępnienie euro bankom centralnym spoza strefy euro.

Środki te zostaną zaoferowane pod odpowiednim zabezpieczeniem dłużnych papierów wartościowych denominowanych w euro, pochodzących od rządów państw strefy euro i instytucji ponadnarodowych.

Nowy mechanizm ochronny skierowany najprawdopodobniej do krajów w Europie mających bliskie powiązania handlowe i finansowe z tym blokiem, zwany EUREP, będzie dostępny do czerwca 2021 roku.

Decyzja o wprowadzeniu EUREP jest następstwem kwietniowej zapowiedzi EBC o utworzeniu linii swapów walutowych z Chorwacją i Bułgarią, które są członkami Unii Europejskiej i przygotowują się do dołączenia do struktur strefy euro i przyjęcia wspólnej waluty. Na początku miesiąca EBC zgodził się również z Narodowym Bankiem Rumunii na zorganizowanie linii repo w celu zapewnienia płynności, aby pomóc w przeciwdziałaniu wstrząsowi wywołanemu wybuchem pandemii.

Nowy instrument stanowić ma uzupełnienie innych narzędzi ostrożnościowych oferowanych przez EBC i odzwierciedla znaczenie euro na światowych rynkach finansowych.

Kurs euro spada drugą sesję z rzędu

Spoglądając na notowania pary walutowej EURUSD zauważymy, że wskutek trwających od początku tygodnia wzrostów, rynek dotarł w okolice linii tendencji spadkowej będącej górnym ograniczeniem kanału spadkowego, gdzie już we wtorek popołudniu pojawiła się reakcja podażowa. Od tego czasu obserwujemy spadki i jeżeli tylko tendencja ta będzie kontynuowana, kurs euro mógłby w najbliższym czasie osunąć się nawet do 1,1140 USD.

Weź udział w cyklu webinarów i zdobądź międzynarodowy cetryfikat

EURUSD H4

Autor poleca również:


logo Naga MarketsNaga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułKurs dolara przymierza się do umocnienia- koniec “hossy Robinhooda”
Następny artykułBiały Dom rozważa nałożenie nowych ceł – Świat walut Marka Rogalskiego
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here