Naga MarketsKluczowy kurs międzybankowego rynku pieniężnego w strefie euro po raz pierwszy od ponad pięciu miesięcy notowany jest poniżej oficjalnego kursu Europejskiego Banku Centralnego (EBC). W ocenie ekspertów jest to niepokojąca oznaka ogromnej ilości pieniędzy, która została wpompowana do systemu w celu zwalczenia kryzysu COVID-19. Kurs euro ponownie wzrasta w czwartek i kosztuje ponad 1,18 USD.

  • Globalni decydenci wpompowali ponad 20 bilionów dolarów w odpowiedzi na pandemię
  • Od marca banki komercyjne pożyczały więcej niż potrzebowały i obecnie siedzą na zbyt dużej ilości gotówki
  • Globalne banki centralne pozostaną w trybie akomodacyjnym. EUR/USD z celem na 1,20

Strefa euro: banki komercyjne nie potrzebują takiej ilości pieniędzy

EBC zalał system tak dużą ilością płynności, że stopa, po jakiej banki pożyczają od siebie nawzajem – EURIBOR – jest w granicach rekordowo niskich poziomów. Trzymiesięczny kurs EURIBOR był w środę notowany na poziomie -0,486%, a co jest rzadkością i obecnie jest poniżej oficjalnego kursu EBC (OIS), który wynosił -0,47%.

Te artykuły również Cię zainteresują
System jest tak zalany płynnością, że banki w ten sposób wskazują, że nie potrzebują więcej pieniędzy – powiedział Peter Chatwell, dyrektor ds. stóp procentowych w Mizuho.

Sytuacja jest zupełnie inna od końca marca, kiedy to EURIBOR wzrósł do -0,16%, a spread na OIS był największy od kryzysu zadłużenia w strefie euro w 2012 roku, co było oznaką silnego stresu w systemie.

Globalni decydenci wpompowali łącznie ponad 20 bilionów dolarów za pomocą licznych bodźców monetarnych w odpowiedzi na pandemię koronawirusa, a EBC znacznie podniósł program skupu obligacji i udzielił bankom ogromnych ilości tanich pożyczek.

Pożyczki te, znane jako ukierunkowane długoterminowe operacje refinansujące (TLTRO), zostały uproszczone w marcu tego roku, co prawdopodobnie skutkowało tym, że banki pożyczały więcej niż potrzebowały i obecnie siedzą na zbyt dużej ilości gotówki – powiedział Antoine Bouvet, strateg w ING Banku.

Ale Olek Gajowniczek, trader z japońskiego banku Nomura wskazał, że jego zdaniem ujemny spread nie wpłynie na zmianę stanowiska EBC.

Globalne banki centralne pozostaną w trybie akomodacyjnym – podsumował.

Kurs euro (EUR) ponownie powyżej 1,18 USD

Notowania pary walutowej EUR/USD po spadku na początku tygodnia w okolice 1,1720 ponownie wzrastają pod koniec tygodnia. Kurs oscyluje w czwartek w okolicach 1,1830 i wiele wskazuje na to, iż kupujący zaatakują lokalną formację podwójnego szczytu na poziomie 1,1910. Przebicie tego oporu otworzy drogę do okrągłego poziomu 1,20 z celem na dwuletnie maksima 1,2550. Z drugiej strony dopiero trwały spadek poniżej wsparcia 1,17 mógłby nieznacznie wyhamować presję strony popytowej.

Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingview

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here