Naga MarketsEBC wzmaga wysiłki, by osłabić kurs euro - uważa MUFGKurs euro w ostatnich dniach osłabiał się do dolara amerykańskiego, czemu przysłużył się Europejski Bank Centralny (EBC). Jeden z członków Rady Prezesów EBC Klaas Knot podkreślił, że EBC dysponuje niezbędnymi narzędziami, aby zapobiec dalszemu umacnianiu się euro. Chodziło m.in. o obniżkę stóp procentowych, ponieważ silne EUR mogłoby osłabić perspektywy inflacji w strefie euro.

  • Decydent z EBC osłabił euro wskazując na możliwą obniżkę stóp proc.
  • Perspektywa ujemnej stopy depozytowej w strefie euro ma zapobiec umocnieniu wspólnej waluty
  • Obniżka stóp proc. mogłaby nie przynieść zakładanego rezultatu

Widmo ujemnych stóp proc. osłabi kurs euro?

Jednak wypowiedź Knota, to nie jedyny czynnik, który wpłynął na notowania EUR/USD.
– Drugi cios dostarczył raport Bloomberga, w którym podkreślono, że decydenci EBC czują się nieswojo, ponieważ wydaje się, że inwestorzy w dużej mierze wykluczają dalsze obniżki stóp procentowych i zgodzili się podkreślić, że według urzędników taki bodziec pozostaje realną opcją. Jednak w raporcie dodano, że urzędnicy nie rozważają obecnie kolejnej obniżki stóp, co podważa próbę zachęcenia uczestników rynku do wyceny większego prawdopodobieństwa obniżek stóp – komentował Lee Hardman z MUFG.

Te artykuły również Cię zainteresują
Oprócz powyższego, w raporcie pojawiła się wzmianka mówiąca o tym, że według własnych analiz EBC, stopa depozytowa mogłaby zostać obniżona nawet do -1,00%, zanim koszty ujemnych stóp procentowych zaczną przeważać nad korzyściami.

MUFG uważa, że EBC chce w ten sposób przerazić rynek perspektywą wprowadzenia znacznie bardziej ujemnych stóp procentowych. Celem miałoby być osłabienie euro.

Bank centralny nie obniżył stóp procentowych przez cały okres pandemii, stąd też mało prawdopodobne wydaje się, by miał podjąć taki krok w najbliższej przyszłości. Zwłaszcza, że gospodarka strefy euro ma się umacniać.

Oprócz analizowanej pary walutowej, w ofercie XM znajdziesz jeszcze ponad 1000 innych instrumentów.
Sprawdź wielokrotnie nagradzanego brokera, u którego handluje ponad 2,5 mln traderów.

Ponadto, ostatnia obniżka stóp procentowych przez EBC we wrześniu 2019 r. nie osłabiła istotnie kursu euro, który pozostawał w zakresie między 1,10-1,12 USD. Jak zauważa MUFG, sugeruje to, że kolejna obniżka mogłaby nie spełnić pokładanych w niej nadziei. Jest to szczególnie prawdziwe przy założeniu luźniej polityki Rezerwy Federalnej.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: komentarze gieldowe | sp500 notowania | dax wykres | notowania euro | akcje mercator | akcje pgnig forum |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here