Naga MarketsChristine Lagarde, prezes EBC

Na kilka tygodni przed grudniowym posiedzeniem dot. polityki monetarnej, decydenci Europejskiego Banku Centralnego starają się przekonać inwestorów, aby Ci nie koncentrowali się zbytnio na wielkości kolejnej dawki bodźca pieniężnego, mając nadzieję, że zamiast tego przyjrzą się jego kształtowi.

EBC zamierza wspierać ożywienie gospodarcze 

Wybuch pandemii koronawirusa przyczynił się do powstania najpoważniejszego od lat kryzysu gospodarczego, który to z kolei zmusił banki centralne na całym świecie do natychmiastowej interwencji. W tym celu, decydenci polityczni na całym świecie zdecydowali o obniżeniu stóp proc. Niektórzy uruchomili bądź rozszerzyli także program luzowania ilościowego polegający na skupie aktywów.

Członkowie EBC z Christine Lagarde na czele starali się wykorzystać swoje ostanie wystąpienia publiczne, by podkreślić, że oczekiwana przez wielu, decyzja po grudniowym posiedzeniu banku będzie miała na celu utrwalenie taniego pieniądza na czas trwania kryzysu gospodarczego, osiągniętego zarówno poprzez zakup aktywów, jak i zwiększenie liczby pożyczek dla banków.

– Naprawdę ważne jest, abyśmy upewnili się, że warunki finansowania są stabilne i sprzyjają ożywieniu gospodarczemu – powiedziała przewodnicząca EBC dodając, że podmioty gospodarcze muszą nie tylko wiedzieć, że poziom finansowania będzie obecny, ale że będzie on dostępny przez wystarczająco długi okres czasu.

Wypowiedzi tego typu mogą być próbą ograniczenia oczekiwań co do ponadprzeciętnego zwiększenia zakupów obligacji poza dodatkowe 500 mld euro przewidywane przez niektórych ekonomistów.

Szerokie przesłanie decydentów politycznych jest takie, że najważniejsze w przypadku zakupu obligacji przez EBC jest to, jak długo są one nabywane i wdrażane oraz jak wpisują się w szerszy zestaw narzędzi, których inne elementy mogą być jeszcze silniejsze.

– Liczy się nie tyle ogólna liczba, co czas – powiedział w tym tygodniu Philip Lane, główny ekonomista EBC.

Warto w tym miejscu przypomnieć także, że decydenci polityczni EBC wykluczyli niedawno możliwość większych cięć stóp procentowych i choć twierdzą, że zawsze mogą pompować większą płynność na rynki poprzez zakup aktywów i pożyczki bankowe, ostrzegli również, że takie działania mogą stracić na skuteczności.

Podczas gdy Rada Prezesów zasadniczo zgadza się co do tego, jakie narzędzia należy stosować, ostatnie komentarze sugerują szereg opinii na temat najbardziej efektywnej kombinacji polityki.

Członek zarządu Isabel Schnabel powiedziała CNBC, że potencjalne skutki uboczne coraz dłuższych zakupów aktywów uzasadniają dyskusję na temat ich intensywności. Madis Muller argumentował, że firmy i gospodarstwa domowe najbardziej skorzystałyby na innej inicjatywie pożyczkowej, podczas gdy Francois Villeroy de Galhau powiedział, że widzi “silną logikę”, aby środki wsparcia trwały dłużej.

Ich osąd co do ilości potrzebnych bodźców będzie zależał przede wszystkim od rozwoju pandemii. Zaostrzone blokady, o których obecnie dyskutuje się w wielu krajach, prawdopodobnie spowodują większą emisję długu przez rządy w celu sfinansowania środków wsparcia.

Kurs euro rośnie piątą sesję z rzędu

Spoglądając na notowania pary walutowej EUR/USD zauważymy, że kurs euro umacnia się wobec dolara amerykańskiego już piątą sesję z rzędu. Dynamika tych wzrostów jest jednak z dnia na dzień coraz mniejsza, co sygnalizować może zbliżające się spadki.

EURUSD Daily

Autor poleca również:

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 2 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkadiuszem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej nowopowstałej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority (FCA), jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułKurs euro (EUR/PLN) w ograniczonym zakresie
Następny artykułBrexit i veto polsko-węgierskie – Świat walut Marka Rogalskiego
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here