Naga MarketsChristine Lagarde, szefowa MFW
Christine Lagarde, prezes EBC

UWAGA: Poniższy tekst był oczywiście żartem z powodu 1 kwietnia. Możemy mieć jednak nadzieję, że EBC skorzysta z naszego pomysłu dopłat dla traderów!

Christine Lagarde, przewodnicząca Europejskiego Banku Centralnego (EBC) poinformowała w środowy poranek, że reprezentowana przez nią instytucja w ramach walki z negatywnymi wpływami koronawirusa na gospodarkę oraz przeciwdziałania potencjalnemu kryzysowi płynnościowemu wdraża w życie program ukierunkowanych dłuższych operacji inwestycyjnych (z ang. targeted longer-term investing operations, w skrócie TLTIO). Program nazwany potocznie przez media 1000+ ma być alternatywą dla wdrożonego po raz pierwszy w 2014 roku pakietu TLTRO.


EBC dofinansuje depozyty traderów z EU28 w imię walki z kryzysem płynnościowym

Po ogłoszeniu możliwości nielimitowanego dodruku przez Rezerwę Federalną (Fed) oraz nieograniczonego skupu obligacji w wykonaniu EBC, bank centralny strefy euro postanowił pójść o krok dalej w walce z potencjalnym kryzysem płynnościowym i wykorzystać potencjał drzemiący w spekulantach, stanowiących bardzo ważny trzon współczesnych rynków finansowych, zapewniając im niezbędną płynność 24 godziny na dobę.

W efekcie Christine Lagarde zapowiedziała program TLTIO, potocznie określany przez media ekonomiczne jako „program 1000+”. W odróżnieniu od pomysłu rządu USA, który postanowił przekazać każdemu Amerykaninowi czek o wartości tysiąca dolarów, EBC chce dofinansować depozyty handlowe zainteresowanych inwestorów detalicznych kwotą 1000 euro, które zostanie przetransferowane bezpośrednio na rachunek tradingowy.

Szczegóły programu, miejsca składania wniosków oraz lista europejskich brokerów i domów maklerskich uczestniczących w programie TLTIO ma zostać opublikowana do końca bieżącego tygodnia, wynika z informacji udzielonych przez Lagarde.

W ramach tych operacji udzielamy traderom i spekulantom bezzwrotnych pożyczek w taki sposób, by stanowiły zachętę do zasilenia rynków finansowych w dodatkową płynność. Inwestorzy uczestniczący w tych operacjach mogą zaciągać w EBC pożyczki w wysokości do 1000 euro, bez konieczności ich zwrotu. Innymi słowy, traderzy, którzy chcą dostarczyć rynkom dodatkowej płynności na wybranych przez siebie rynkach, mogą to uczynić dzięki wsparciu banku centralnego – napisano w komentarzu do decyzji

Gdy obligacje rządowe nie wystarczą

Wprowadzenie programu TLTIO jako uzupełnienie ogłoszonej niedawno trzeciej rundy TLTRO oraz nielimitowanego skupu aktywów ma pozwolić EBC uzyskać pośredni dostęp do rynku prywatnego. Jako, że bank centralny sam w sobie nie może zostać właścicielem aktywów i kreuje pieniądz głównie poprzez zakup obligacji rządowych, przekazując środki traderom chce dodrukowywać pieniądze, które bezpośrednio zasilą ich portfele, a co za tym idzie akcje prywatnych spółek, rynek obligacji korporacyjnych oraz szereg innych klas aktywów.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here