Naga MarketsKurs euro rośnie przed decyzją EBC. Bank wpompuje w gospodarkę jeszcze wiecęj pieniedzy?Kurs euro próbuje odrobić wczorajsze straty, a Europejski Bank Centralny (EBC) przedstawi dziś decyzję dotyczącą stóp procentowych i polityki pieniężnej. Rynki spodziewają się kolejnego impulsu monetarnego ze strony EBC, który pomoże wyprowadzić strefę euro z pandemicznego kryzysu.

  • Rynki oczekują zwiększenia programu pandemicznego skupu aktywów
  • Stopy procentowe w strefie euro pozostaną prawdopodobnie bez zmian
  • Notowania EUR/USD korygują ostatni, silny impuls wzrostowy

Decyzja EBC już podczas dzisiejszej sesji

Oczekiwania wskazują na dołożenie 500 miliardów euro do programu awaryjnego skupu obligacji prowadzonego przez EBC. Ma on zostać także przedłużony przynajmniej do końca 2021 roku. Bankom komercyjnym prawdopodobnie zaoferuje się tańsze pożyczki długoterminowe.

Te artykuły również Cię zainteresują
Celem jest utrzymanie luźnych warunków finansowania w czasie kryzysu gospodarczego, który może trwać jeszcze długo po zakończeniu stanu zagrożenia zdrowia. Polityka EBC byłaby uzupełnieniem pomocy fiskalnej, w tym pakietu wspólnych wydatków Unii Europejskiej wartego 1,8 bln euro, który przywódcy mogą sfinalizować podczas dzisiejszego szczytu.

EBC w ogóle nie obniżył stóp procentowych w czasie pandemii i prawdopodobnie dziś także tego nie zrobi. Ekonomiści ankietowani przez Bloomberga przewidują, że stopa depozytowa pozostanie na poziomie -0,5%. Inwestorzy obecnie wyceniają obniżkę o 10 punktów bazowych w grudniu przyszłego roku.

Jednym z zagrożeń, które wróciło na pierwszy plan jest kurs walutowy. Od lata kurs euro podskakiwał, zmniejszając konkurencyjność eksportu z bloku walutowego i wywierając presję na inflację dzięki tańszemu importowi. EBC często podkreśla, że ​​nie jest ukierunkowany na kurs walutowy, ale podobny wzrost wcześniej w tym roku wzbudził już obawy banku.

Kurs euro (EUR/USD) wraca w okolice wczorajszego otwarcia

Notowania głównej pary walutowej osunęły się wczoraj o prawie 0,2 proc., a na wykresie dziennym powstał niedźwiedzi pin bar. Dziś natomiast byki próbują odrobić te straty

Sprawdź ofertę licencjonowanego i regulowanego brokera XM posiadającego w swojej ofercie ponad 1000 instrumentów finansowych
Sprawdź warunki brokera.

 

Kurs euro pozostaje w trendzie wzrostowym, który dość mocno “odjechał” od średniej. Ostatnie, niewielkie spadki nie są więc żadnym zaskoczeniem. Wybicie wczorajszych minimów otwierałoby drogę do okrągłego poziomu 1,20 USD. Z kolei przełamanie ostatniego szczytu dawałoby szansę na ruch wzrostowy do oporu w obrębie 1,2250.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here