Naga Marketscommerzbank_logoJuż za niecałą godzinę będzie mieć miejsce najważniejsze wydarzenie dzisiejszego dnia, a może nawet tygodnia. Punktualnie o 13:45 Powinniśmy poznać najnowszą decyzję Europejskiego Banku Centralnego w sprawie wysokości stopy depozytowej obowiązującej w strefie euro. Pomimo tego, że rynek nie przewiduje zmian w tej kwestii, pojawiają się pytania, czy aby na pewno EBC wie co robi?


Wszyscy skupiamy się na EBC pomimo tego, że wprowadzenie zmian w dotychczasowej polityce EBC jest mało prawdopodobne – zauważają analitycy Commerzbanku. Po pierwsze, wiemy już jakie zmiany nastąpią – mowa tu o rozszerzeniu skupu EBC o obligacje korporacyjne. Dzisiejsze wyniki będą więc jedynie potwierdzeniem tego, co już zostało ogłoszone kilka dni temu. Czego zatem spodziewać się po Mario Draghim?

Te artykuły również Cię zainteresują
Przede wszystkim, Commerzbank oczekuje, że prezes EBC zmierzy się z gorzką prawdą: poziom inflacji w krajach strefy euro wciąż jest za niski. Co jest celem EBC? Utrzymanie inflacji na odpowiednim poziomie. Ergo jakieś działania muszą zostać podjęte.

Dotychczasowe działania EBC można nazwać… kontrowersyjnymi. Prowadzony przez bank skup obligacji, który co warto jeszcze raz podkreślić, został rozszerzony również o obligacje korporacyjne, znacząco poprawia płynność na rodzimych rynkach finansowych. To odważna decyzja, która wydaje się być jednak słuszna. Z całą pewnością jest to ważniejszy ruch niż starania europejskich ministrów finansów, którzy w obawie o swoje posady nie zdecydowaliby się na podobny krok.

Znacznie bardziej kontrowersyjną sprawą są ujemne stopy procentowe. W założeniu, nakłaniają one banki do przeznaczenia swoich pieniędzy na kredyty, które z kolei posłużą do kreacji większej ilości pieniądza napędzając tym samym mechanizm inflacyjny. Dodatkowo, podobnie jak QE – zwiększają płynność na rodzimych rynkach finansowych. Problem w tym, że jak na razie efektów niskich stóp procentowych czy QE nie widać. Lub w najlepszym przypadku są one mizerne…

Co jednak się dzieje w momencie gdy połączymy jednocześnie program skupu aktywów i niskie stopy procentowe? Otrzymujemy bardzo niebezpieczny miks, który drastycznie zwiększa płynność na rynku finansowym, podnosząc jednocześnie poziom konkurencji w sektorze bankowym. Commerzbank zwraca uwagę, że w przypadku zwiększenia płynności poprzez przedterminowy wykup papierów z banków, one same muszą zacząć płacić odsetki od przetrzymywanych depozytów w EBC. W przypadku już i tak zbyt niskich marż w Europie, te koszty zostają przenoszone na klientów – stwierdzają analitycy.

Czy zatem usłyszymy dziś po raz kolejny, że obecne warunki niskich stóp procentowych mają zmusić banki do zwiększenia swojej akcji kredytowej? Czy ponownie odczytamy ze słów Mario Draghiego, że jeszcze niższe stopy procentowe jeszcze bardziej usprawnią ten efekt? Wielu komentatorów sądzi, że tak. Zdaniem Commerzbanku, EBC jednak zdaje sobie sprawę z siły sprawczej słów prezesa. Nadchodzące oświadczenie, a następnie konferencja prasowa powinna być uboższa w niedopowiedzenia na temat przyszłych potencjalnych obniżek stóp przez EBC. Przez to, Commerzbank w tym dniu faworyzuje długie pozycje na EUR/USD.

EUR/USD znajduje się blisko średnioterminowej linii trendu wzrostowego. Dodatkowo, wciąż jesteśmy w okolicy poziomu 1,1300.
EUR/USD znajduje się blisko średnioterminowej linii trendu wzrostowego. Dodatkowo, wciąż jesteśmy w okolicy poziomu 1,1300.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here