Naga MarketsJuż w najbliższy czwartek inwestorzy na całym świecie poznają najnowszą decyzję Europejskiego Banku Centralnego ws. stóp procentowych. Zdaniem Carstena Brzeskiego, głównego ekonomisty ING, wśród członków EBC istnieje coraz wyraźniejsza zgoda na przedstawienie nowego programu stymulującego w tym tygodniu, choć ostatnie komentarze kilku jastrzębi sugerują, że wciąż toczy się gorąca debata na temat środków polityki, które EBC powinien wdrożyć.


EBC może wyciągnąć mocne działa – ING

Jens Weidmann z Niemiec, Klaas Knot z Holandii i Sabine Lauthenschläger z zarządu EBC uznawani za typowe jastrzębie wyrazili sprzeciw przeciwko ponownemu uruchomieniu QE.

– Naszym zdaniem, nawet jeśli grupa jastrzębi jest sceptycznie nastawionych do QE to nadal stanowią zdecydowaną mniejszość. Ponieważ oczekiwania inflacyjne prawdopodobnie odbiegają od celu EBC uważamy, że zdecydowana większość poprze nowe działania. Pomimo sprzeciwu jastrzębi wątpliwe jest, aby wystarczyła tylko obniżka stóp – napisano w raporcie.

Przemówienie głównego ekonomisty EBC Philipa Lane’a z ubiegłego tygodnia dostarcza ciekawych informacji. Według przedstawionych szacunków Lane’a niekonwencjonalne środki zastosowane przez EBC od 2014 r. podniosły wzrost i inflację o około 0,5 punktu procentowego. Co ciekawe, prawie połowa wpływu pochodziła z QE.

Jednak kiedy EBC rozpoczął QE w 2015 r., prognozy przewidywały przyspieszenie inflacji z 0,5% w 2014 r. do 1,3% w 2016 r. Obecnie istnieje ryzyko, że spadek z otoczenia faktycznej stagnacji gospodarczej i niskiej inflacji do deflacja jest prawdopodobnie tak wysokie jak w latach 2014/15 – dodano.

W związku eksperci z ING nadal uważają, że EBC rozpocznie nowy program monetarny na posiedzeniu w tym tygodniu: obniżka stopy depozytowej o 20 pb, wprowadzenie systemu warstwowania, przeszacowanie TLTRO i ponowne uruchomienie QE z około 30 miliardami euro miesięcznie . Jednocześnie dostrzegają ryzyko, że jastrzębi sprzeciw może doprowadzić do opóźnienia wprowadzenia QE.

EUR/USD pozostanie w konsolidacji – UOB

Specjaliści ds. strategii w Grupie UOB oczekują, że EUR/USD przedłuży konsolidację.

Para EUR/USD przetestowała wczoraj niewielki opór 1.1080  po czym szybko spadła, by zakończyć dzień bez zmian na 1,1033. Akcja cenowa wzmocniła nasz scenariusz, w którym obecny ruch jest postrzegany jako „wczesne etapy fazy konsolidacji”. Innymi słowy nadal oczekujemy, że EUR/USD będzie konsolidować między 1.0950 a 1.1110 – podsumowano w raporcie.

Kurs euro do dolara w poniedziałek na interwale dziennym 9 9 19
Kurs euro do dolara w poniedziałek na interwale dziennym, źródło: tradingview.com

Dom Maklerski Royal założony został w 2006 roku przez elitarny zespół doświadczonych traderów i specjalistów od finansów chcących dostarczyć traderom to, czego najbardziej potrzebują do handlu. Mowa tu o optymalnych warunkach transakcyjnych, indywidualnie dopasowanych usługach brokerskich oraz ścisłej opieki nad klientem.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here