Naga Markets

Wysoki kurs euro zagrożeniem dla strefy. EBC wpompuje 350 mld EUR?Według ekonomistów, Europejski Bank Centralny (EBC) prawdopodobnie zintensyfikuje swoją reakcję na kryzys jeszcze w tym roku, ponieważ słabnące ożywienie i silniejsze euro grożą zaostrzeniem spadków cen i warunków finansowych w strefie. Wspólna waluta osłabia się nieznacznie w piątek w stosunku do dolara. „Edek” spada czwartą sesję z rzędu z poziomu 1,20 do okolic 1,18-1,1850.

  • Większość ekonomistów oczekuje, że EBC utrzyma w czwartek stabilną politykę
  • Ankieta Bloomberga wykazała, że ekonomiści spodziewają się kolejnych działań EBC jeszcze w tym roku
  • Dane z piątku pokazały, że zamówienia w Niemczech dramatycznie zwolniły w lipcu
  • Po raz pierwszy od czterech lat odnotowano ujemny poziom inflacji w strefie euro, a stopa bazowa osiągnęła rekordowo niski poziom

EBC doda kolejne 350 mld EUR na ratowanie gospodarki strefy euro?

Większość respondentów ankiety Bloomberga spodziewa się wzrostu programu zakupu obligacji pandemicznych o wartości 1,35 bln euro (6 bln złotych) do grudnia, z medianą prognoz wynoszącą 350 miliardów euro. Rada Prezesów spotyka się w przyszły czwartek, a niektórzy analitycy oczekują, że Christine Lagarde zasugeruje możliwość podjęcia dalszych działań w przyszłości.Podczas gdy odbicie po recesji koronawirusa było jak dotąd silne, szereg problemów zaciemnia perspektywy. Infekcje wzrosły po letnich podróżach i poluzowaniu ograniczeń, a wskaźniki wskazują, że gospodarka zaczyna tracić siły.

Dane z piątku pokazały, że zamówienia w Niemczech, oznaka przyszłej produkcji w największej gospodarce regionu, dramatycznie zwolniły w lipcu.

Innym niepokojącym sygnałem dla decydentów był w ubiegłym miesiącu po raz pierwszy od czterech lat ujemny poziom inflacji w strefie euro, a stopa bazowa osiągnęła rekordowo niski poziom. W przyszłym tygodniu EBC ma opublikować nowe prognozy, które pomogą określić, jakiego bodźca nadal potrzebuje gospodarka.

Prognozy wzrostu i inflacji. Ekonomiści twierdzą, że EBC utrzyma perspektywy w dużej mierze bez zmian. Źródło: ankieta Bloomberga przeprowadzona wśród ekonomistów od 27 sierpnia do 2 września

Dane są na tyle dobre, że we wrześniu nie uzasadniają żadnych nowych działań politycznych, ale niepewność co do wirusa, wzrostu i ścieżki inflacji pozostaje. EBC najprawdopodobniej ponownie potwierdzi, że jest gotowy do dostosowania polityki w razie potrzeby – powiedział Bas van Geffen, analityk w Rabobanku.

Stopy procentowe w strefie euro pozostaną niezmienione do końca 2022 r.?

Rada Prezesów może zasugerować w przyszłym tygodniu, że wzrosło ryzyko spadków, co oznacza, iż ​​polityka pieniężna może ulec dalszemu poluzowaniu przed końcem roku – napisali w notatce analitycy Blomberga, David Powell i Maeva Cousin.

NED

Większość ankietowanych ekonomistów spodziewa się, że program zakupów w wyniku pandemii zostanie przedłużony o sześć miesięcy do końca 2021 r. Respondenci uważają również, że EBC udostępni do marca około 210 miliardów euro więcej w ramach różnych programów pożyczek bankowych.

Dodatkowo wg. badania stopy procentowe pozostaną niezmienione przynajmniej do końca 2022 r. Obecnie stopa depozytowa wynosi -0,5%.

EBC najprawdopodobniej zwiększy PEPP o kolejne 350 miliardów euro. Źródło: ankieta Bloomberga

Silne euro zagrozi stabilności finansowej strefy i zmusi EBC do interwencji?

Kurs euro , dolara, franka do polskiego złotego PLNWiele z tych prognoz może być zagrożonych, jeśli euro nadal będzie się umacniać. Wspólna waluta wzrosła w tym tygodniu powyżej 1,20 USD po raz pierwszy od dwóch lat po wzroście o 12% od początku blokady koronawirusa w marcu. Od tego czasu zmniejszyła część tych zysków po tym, jak główny ekonomista EBC Philip Lane powiedział, że kurs walutowy ma znaczenie dla polityki pieniężnej.

Silniejsze euro wywiera presję na ceny, obniżając koszty importu. Według ekonomistów głównym zmartwieniem powinno być tempo wzrostu wspólnej waluty, chociaż dodali, że jest on w dużej mierze napędzany przez siły pozostające poza kontrolą banku centralnego.

Zobowiązanie Rezerwy Federalnej do utrzymania stóp procentowych na najniższym poziomie, a także historyczne porozumienie Unii Europejskiej w sprawie wspólnej reakcji fiskalnej na kryzys są postrzegane jako niektóre z przyczyn umocnienia się euro w stosunku do dolara.

Do tej pory aprecjacja euro nie zmienia znacząco perspektyw inflacji. Ale ze swoją retoryką EBC powinien wystrzegać się wzrostowego trendu kursu walutowego – twierdzi Kristian Toedtmann, ekonomista w DekaBank we Frankfurcie.

W dłuższej perspektywie ekonomiści oczekują, że europejscy decydenci pójdą za Fedem, przyjmując strategię, która pozwoli na czasowe przekroczenie celu inflacyjnego na poziomie około 2%. Większość respondentów stwierdziła, że ​​EBC prawdopodobnie zmieni obecny cel „poniżej, ale blisko 2%” na taki, który zakłada osiągnięcie tej wartości jako średniej w czasie.

Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here