Naga MarketsEBC w centrum uwagi. MUFG i Danske Bank ze sprzecznymi prognozami dla euro
Christine Lagarde, szefowa EBC

10 czerwca 2021 roku miejsce będzie miało kolejne posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego (EBC), podczas którego instytucja utrzyma stopy procentowe bez zmian i zdaniem analityków odniesie się do poziomów inflacji oraz może wdrożyć pewne zmiany w ramach pandemicznego programu skupu aktywów (PEPP). Kurs euro zdaniem MUFG może zyskiwać na wydarzeniu, Danske Bank twierdzi natomiast zupełnie inaczej.

Kurs euro: Posiedzenie EBC w centrum uwagi, komentuje MUFG

Dość szybko po danych o zatrudnieniu w USA uwaga rynku przeniesie się na posiedzenie EBC w sprawie polityki monetarnej, które odbędzie się w przyszłym tygodniu, a jego ogłoszenie nastąpi w czwartek.

Te artykuły również Cię zainteresują
Odbicie kursu dolara amerykańskiego w tym tygodniu złagodzi część obaw związanych z dezinflacyjnym wpływem silniejszego euro. Od ostatniego posiedzenia w dniu 22 kwietnia indeks EUR EER-42, śledzony przez EBC dla celów prognostycznych, nieznacznie się obniżył. W przyszłym tygodniu w centrum uwagi znajdą się jednak wytyczne dotyczące zakupów PEPP, czyli w ramach pandemicznego programu skupu aktywów.

Od ostatniego posiedzenia napływ danych gospodarczych był pozytywny – indeks zaskoczenia gospodarczego Bloomberga dla strefy euro był przez większą część ostatniego miesiąca podwyższony do poziomów niewidzianych w całym cyklu gospodarczym od wielkiego kryzysu finansowego z 2007-2009 po spowolnienie spowodowane pandemią Covid-19. Ten napływ danych będzie prawdopodobnie oznaczał pewną niewielką korektę w górę szacunków realnego PKB na 2021 r. z obecnych 4,0%.

Pozytywny napływ danych ze strefy euro na rekordowych poziomach. Źródło: MUFG

– O ile jednak kontekst oceny postępów w realizacji celu inflacyjnego będzie generalnie pozytywny, to wątpimy, aby EBC zasygnalizował jakąkolwiek zmianę tempa zakupów PEPP. EBC prawdopodobnie stwierdzi, że zakupy będą “utrzymane w dotychczasowym tempie”, pozostawiając sygnał o wolniejszym tempie na posiedzenie we wrześniu. Biorąc pod uwagę, że ostatnie komentarze przedstawicieli EBC były w dużej mierze spójne z brakiem zmiany wytycznych, nie spodziewamy się zbyt dużej reakcji rynku. To z pewnością sugerowałoby interesujące posiedzenie we wrześniu – twierdzą analitycy MUFG.

Nie tylko prawdopodobnie poznamy jakieś zmiany w wytycznych dotyczących PEPP, ale również usłyszymy, jakie są wnioski z przeglądu strategii polityki pieniężnej.

– W przyszłości omówimy to bardziej szczegółowo, ale wstępnie uważamy, że EBC zasygnalizuje znacznie ostrożniejszą zmianę strategii w porównaniu ze zmianą w Fed – dodają analitycy banku.

Zmiana definicji stabilności cen poprzez usunięcie symetrycznego odchylenia w dół jest niemal pewna. Badanie EBC opublikowane pod koniec maja podkreśliło pozytywne korzyści z celowania w przedział wokół punktu środkowego, ponieważ zwiększa to wiarygodność – więc możemy być świadkami takiego wyniku, ale MUFG nie oczekuje zmiany w kierunku uśredniania inflacji, jak w przypadku Fed.

invest

EBC jest bardziej niechętny inflacji i powinno to być widoczne, gdy instytucja ujawni swoje wnioski. MUFG postrzega ten wynik jako kolejny powód do utrzymania średnioterminowego byczego nastawienia do kursu euro.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: cdr kurs | indeks nasdaq | płatność blik co to | dow jones wykres | dax notowania weekendowe | dow jons | akcje mercator |

Posiedzenie EBC w przyszłym tygodniu nie będzie miało większego znaczenia dla EUR/USD, prognozuje Danske Bank

Z kolei według analityków Danske Bank, posiedzenie skupi się na warunkach finansowania, wdrożeniu PEPP i zaoferuje ostrożnie optymistyczne spojrzenie na popyt przy słabych perspektywach inflacji. W ich ocenie bank centralny podniesie prognozy wzrostu o 0,3 p.p. na lata 2021 i 2022.

– To będzie wymagające ćwiczenie komunikacyjne, które czeka Christine Lagarde w czwartek w przyszłym tygodniu. Spodziewamy się, że przekaże narracje o wyższym wzroście, przy wciąż stonowanych prognozach inflacyjnych, ale jednocześnie nieco spowolniającym zakupie PEPP – prognozuje Danske Bank

Przy założeniach technicznych niewiele zmienionych od marca Danske oczekuje, że nowe projekcje EBC narysują jaśniejsze perspektywy gospodarcze dla strefy euro Po stronie inflacji, sprawy pozostają jednak bardziej mieszane. Inflacja bazowa wykazuje tendencję spadkową od początku roku, a dowody na inflację kosztową wynikającą z wąskich gardeł w podaży produkcji były generalnie rzadkie, nawet w przypadku towarów. W świetle silniejszego impulsu gospodarczego i bodźca ze strony wzrostu cen surowców, Danske Bank widzi możliwość, aby prognozy EBC przedstawiały bardziej optymistyczny obraz perspektyw inflacyjnych w najbliższym czasie.

– Nie spodziewamy się, aby posiedzenie EBC w przyszłym tygodniu okazało się istotnym katalizatorem poza zwykłą rewizją oczekiwań wzrostu gospodarczego nieco wyżej, co jest tematem, który ostatnio odbiło się również echem w OECD. Naszym zdaniem będzie to niewiele oznaczać dla EUR/USD, który już teraz stoi na podwyższonych poziomach przy 1,22. Choć jesteśmy jeszcze sporo czasu od mówienia o potencjalnym wyjściu z pandemii, a może nawet luźnej polityce monetarnej w strefie euro, to taka dyskusja pozostaje kluczowym ryzykiem do wyciągnięcia EUR/USD wyżej – prognozuje bank.

EUR/USD na wykresie dziennym. Źródło: Tradingview.com

W krótkim terminie rynki prawdopodobnie skierują swoją uwagę na posiedzenie FOMC, ponieważ kierunek realnych rentowności dolara był kluczowy w kształtowaniu krótkoterminowych ruchów w dolarze, a w szczególności w 2021 roku. W dalszym ciągu Danske Bank prognozuje spadek EUR/USD do poziomu 1,15 dol. w przeciągu 12 miesięcy.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here