Naga MarketsCzwartkowy ranek przynosi mieszany bilans dla dolara. Wiceprezes Fed John Williams nie wykluczył wczoraj, że tapering jeszcze w tym roku mógłby być zasadny. Co z kursem złotego, euro, funta i franka? Zapraszamy na kolejny odcinek Świata walut Marka Rogalskiego – głównego analityka walutowego Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska. Jest to program z którego dowiesz się o wszystkich najważniejszych wydarzeniach, które miały wpływ na rynek walut, a także poznasz najaktualniejsze dane. Wejdź i dowiedz się co się dzieje w Świecie Walut aby być na bieżąco!Kurs euro i dolara (EUR/USD) – czekamy na wieści z EBC

Czwartkowy ranek przynosi mieszany bilans dla dolara. Agencje cytują wypowiedzi dwóch członków FED – wiceprezes John Williams nie wykluczył wczoraj, że tapering jeszcze w tym roku mógłby być zasadny, choć jak dodał chciałby zobaczyć poprawę na rynku pracy. Dał też do zrozumienia, aby nie próbować wiązać decyzji o ograniczeniu skali skupu aktywów z potencjalną datą podwyżki stóp procentowych, co nieco stonowało cały przekaz.

– Z kolei „jastrzębi” Robert Kaplan wybrzmiał podobnie jak we wtorek James Bullard, dając do zrozumienia, że nie ma co czekać z decyzją o taperingu, która powinna mieć miejsce już w październiku – Kaplan ma prawo głosu na posiedzeniach jednak dopiero od przyszłego roku. W efekcie na rynku zaczyna utrwalać się pogląd, że decydujące mogą okazać się wrześniowe dane Departamentu Pracy, które poznamy na początku października. Niemniej równie ważny będzie też komunikat FED po posiedzeniu 22 września, który może pokazać jakie są szanse na ewentualny tapering 3 listopada – powiedział analityk BOŚ.

Wczoraj decyzję podjął Bank Kanady. Parametry polityki pozostały bez zmian, ale bank zwrócił więcej uwagi na ryzyka związane z COVID, przez co przekaz został odebrany „gołębio” i odnotowaliśmy osłabienie dolara kanadyjskiego. Te zostało jednak w kolejnych godzinach częściowo wymazane. Dzisiaj w kalendarzu mamy decyzję Europejskiego Banku Centralnego – komunikat o godz. 13:45, konferencja prasowa Christine Lagarde o godz. 14:30.

Po ostatnim wyższym od spodziewanego odczycie inflacji w strefie euro pojawiły się głosy wzywające do dyskusji w kwestii zmian w pandemicznym programie skupu aktywów PEPP, który planowo wygasa w marcu przyszłego roku. Taki ruch został by odebrany pozytywnie dla euro, choć szanse na taki scenariusz dzisiaj są nieduże (decydentom łatwiej jest tłumaczyć „gołębie” nastawienie niepewnością związaną z rozwojem wariantu Delta) – dodał.

W gronie najsilniejszych walut grupy G-10 jest dzisiaj japoński jen, oraz szwajcarski frank. Wytłumaczenie tego faktu może nie być łatwe. Teoretycznie sentyment na globalnych rynkach od kilku dni jest gorszy za sprawą obaw, co do wyhamowania ożywienia gospodarczego za sprawą rozwoju wariantu Delta i inwestorzy zaczynają kierować się w stronę bezpiecznych przystani. Tyle, że zaraz za JPY i CHF plasują się waluty Antypodów, oraz funt, które zwyczajowo są kojarzone z większą tolerancją ryzyka.

Kurs EURUSD nieznacznie dzisiaj odbija po ostatniej przecenie wywołanej pogorszeniem się nastrojów na globalnych rynkach. Dzisiaj w centrum uwagi będą informacje z EBC. Kluczowa dla sentymentu może okazać się ewentualna dyskusja nad skalą programu skupu aktywów PEPP, oraz terminem jego zakończenia. Wszelkie wzmianki o tym, że mógłby on zostać zredukowany jeszcze przed marcem 2022 r. byłyby odebrane pozytywnie dla notowań wspólnej waluty. Po południu mamy też szereg wystąpień członków FED, które mogą pomóc rynkom w ocenie istotności posiedzenia zaplanowanego na 22 września – podsumował.

invest

Zobacz również inne audycje:Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here