Naga MarketsKurs euro spada, rentowności obligacji rosną. Co zrobi EBC na najbliższym spotkaniu?Kurs euro kontynuuje spadki w poniedziałek, a rosnące rentowności obligacji w wyniku wyższej inflacji zwiększyły presję na Europejski Bank Centralny, aby lepiej wyjaśnił funkcję swojej obecnej reakcji. W tym tygodniu odbędzie się spotkanie EBC, które może rzucić trochę światła na plany banku, ale raczej nie dojdzie do nowych działań, uważa ING.

  • Blokady krajowe pogorszyły krótkoterminowe perspektywy
  • EBC przedstawi w tym tygodniu najnowsze prognozy gospodarcze
  • Kurs euro kieruje się do poziomu 1,18 USD

EBC zbagatelizuje wzrost rentowności obligacji?

– Wiele się zmieniło od styczniowego posiedzenia EBC. Pierwsze odczyty inflacji w tym roku natychmiast zdezaktualizowały własne projekcje inflacji EBC, rentowności obligacji zaczęły rosnąć, a przedłużenie blokad w wielu krajach strefy euro pogorszyło krótkoterminowe perspektywy gospodarcze – zauważa ING.

Te artykuły również Cię zainteresują
Analitycy ING oczekują, że EBC na posiedzeniu w tym tygodniu przedstawi swoje najnowsze prognozy gospodarcze, ale także rzuci więcej światła na swoją ocenę niedawnego wzrostu rentowności obligacji. Co ważniejsze, bank centralny ma przedstawić opcje polityki, które pozwolą stawić czoła wzrostowi rentowności.

ING jest zdania, że inflacja może przekroczyć 2 proc. w drugiej połowie roku. Analitycy uważają jednak, że ta wynika głównie ze wstrząsów podażowych i czynników jednorazowych. Jej charakter jest raczej deflacyjny niż inflacyjny, a nie na takiej inflacji zależy EBC.

– Naszym zdaniem EBC będzie przede wszystkim próbował bagatelizować niedawny wzrost rentowności obligacji, nazywając go niewielkim pod względem wielkości, napędzanym czynnikami technicznymi i skupie się na rentownościach realnych. Zwiększenie puli pandemicznego programu skupu aktywów (PEPP) w tej chwili nie znajdzie poparcia ze strony jastrzębi – sugeruje ING.

Strategowie widzą natomiast szansę na przyspieszenie zakupów w ramach PEPP w celu demonstracji chęci utrzymania korzystnych warunków finansowania. EBC może także podkreślić gotowość do zwiększenia programu PEPP, jeśli uzna to za konieczne.

Kurs euro coraz bliżej 1,18 USD

Notowania euro w relacji do dolara spadły w ubiegłym tygodniu o 1,34 proc. Był to największy tygodniowy spadek od października ubiegłego roku. W tym czasie niedźwiedziom udało się pokonać kilka kluczowych obszarów.

Ja na tym instrumencie handluję u brokera XM, który posiada w swojej ofercie ponad 1000 instrumentów finansowych. Sprawdź warunki brokera.

Przede wszystkim, na parze walutowej EUR/USD skutecznie wybita została 100-dniowa średnia, która wcześniej działała jako dynamiczne wsparcie. Tego samego dnia poległ okrągły poziom 1,20 USD. Z kolei w piątek przełamany został obszar wsparcia w obrębie 1,1930 USD. Tym samym, otwarta została droga w kierunku okrągłego poziomu 1,1800 oraz 200-dniowej średniej kroczącej.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: forum gielda | notowania ropy naftowej | notowania dax | kurs bitcoina wykres | funt | ropa brent notowania |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here