Naga MarketsZgodnie z oczekiwaniami rynkowymi, Europejski Bank Centralny (EBC) utrzymał w czwartek stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Kurs euro w reakcji na decyzję instytucji reagował dość dynamicznymi wzrostami. Inwestorzy nadal czekają jednak na konferencję prasową z udziałem Christine Lagarde, która rozpocznie się o godzinie 14:30.


EBC utrzymuje stopy bez zmian

Na przestrzeni ostatnich dni poznaliśmy decyzje monetarne Banku Rezerw Australii, amerykańskiej Rezerwy Federalnej, Banku Kanady oraz Banku Anglii. W obawie o negatywny wpływ epidemii koronawirusa na światową gospodarkę wszystkie z tych instytucji zdecydowały się obciąć swoje stopy procentowe. Wiele mówiono w ostatnim czasie, że również EBC dołączy do tego grona. Tymczasem bank centralny strefy euro postanowił utrzymać stopy proc. na niezmienionym poziomie, co przyczyniło się do zauważalnej aprecjacji wspólnej waluty.

– Rada Prezesów oczekuje, że kluczowe stopy procentowe EBC zostaną utrzymane na obecnym lub niższym poziomie do czasu, gdy prognozy dotyczące inflacji osiągną w okresie objętym prognozą poziom wystarczająco zbliżony do 2%, ale poniżej tego poziomu, a konwergencja ta będzie konsekwentnie odzwierciedlona w dynamice inflacji bazowej – czytamy w oświadczeniu EBC.

Rada Prezesów zamierza wspierać płynność systemu finansowego 

Mimo, iż stopy procentowe zostały utrzymane bez zmian, to jednak na dzisiejszym posiedzeniu Rada Prezesów podjęła decyzję w sprawie kompleksowego pakietu środków polityki pieniężnej.

– Tymczasowo zostaną przeprowadzone dodatkowe długoterminowe operacje refinansujące (LTRO) w celu zapewnienia natychmiastowego wsparcia płynności systemu finansowego strefy euro. Chociaż Rada Prezesów nie dostrzega istotnych oznak napięć na rynkach pieniężnych lub braku płynności w systemie bankowym, operacje te będą stanowić skuteczne zabezpieczenie w razie potrzeby (…) Operacje te będą wspierać udzielanie kredytów bankowych osobom najbardziej dotkniętym rozprzestrzenianiem się koronawirusa, w szczególności małym i średnim przedsiębiorstwom. W całym tym okresie stopa procentowa tych operacji TLTRO III będzie niższa o 25 punktów bazowych od średniej stopy procentowej stosowanej w podstawowych operacjach refinansujących Eurosystemu (…) Ponadto maksymalna łączna kwota, jaką kontrahenci będą odtąd uprawnieni do zaciągania pożyczek w ramach operacji TLTRO III, zostaje zwiększona do 50% ich zasobów kwalifikujących się pożyczek na dzień 28 lutego 2019 r. – wskazuje EBC.

Kurs euro odbija od wsparcia

Spoglądając na notowania pary walutowej EURUSD zauważymy, że w wyniku utrzymania stóp proc. EBC na niezmienionym poziomie pojawiła się silna reakcja popytowa, w wyniku której doszło do zauważalnego umocnienia kursu euro.

Kurs euro do dolara amerykańskiego
EURUSD M5

Analizując obecną sytuację z punktu widzenia interwału dziennego dostrzec można, że reakcja ta pojawiła się w okolicy technicznego wsparcia. Pozostaje jednak pytanie, czy tendencja ta utrzyma się na dłużej i poziom zostanie trwale odrzucony?

Zapisz się na webinar: 7 kroków jak zbudować swoją strategię inwestycyjną

Kurs euro do dolara amerykańskiego
EURUSD Daily

logo Naga MarketsNaga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułCarney (BoE): Cyfrowa waluta stanowiłaby wielkie wyzwanie dla banku centralnego
Następny artykułPre-Market: Indeksy amerykańskie kontynuują spadki. Co dalej z DAX i Nasdaq?
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here