Naga MarketsRozprzestrzeniająca się na niemal całym świecie pandemia koronawirusa SARS-CoV-2, która z natury zapoczątkowała globalny kryzys zdrowotny, przerodziła się również w kryzys gospodarczy. Szacuje się, że jego wpływ na swoje życie i finanse może odczuć nawet 98% społeczeństwa.

  • Stopa bezrobocia może wzrosnąć do 30%
  • EBC szykuje się na “wielki skurcz” gospodarki i spadek inflacji
  • Czeka nas największy kryzys w powojennej historii
  • W całym 2020 roku światowy PKB skurczy się o 3 proc.
  • Polska gospodarka wpadnie w recesję

Im gorzej na świecie, tym lepiej na rynkach

Pandemia koronawirusa zmusiła decydentów politycznych do podjęcia radykalnych działań mających na celu niemal całkowite zamknięcie gospodarek. W efekcie tych działań nasza codzienność wygląda obecnie o wiele inaczej niż chociażby jeszcze na dwa miesiące temu.

Wiele firm zmuszonych zostało do zawieszenia swojej działalności. W najgorszej sytuacji są te, które z powodu braku płynności musiały przeprowadzić masowe zwolnienia bądź wręcz ogłosić upadłość. Działania te już przyczyniły się do zauważalnego wzrostu bezrobocia. Szacuje się, że to w niektórych krajach może wynieść docelowo nawet 30%.

Mimo tak sceptycznych projekcji, na światowe rynki powoli powraca optymizm. Indeks S&P500, w skład którego wchodzi 500 przedsiębiorstw o największej kapitalizacji, notowanych na New York Stock Exchange i NASDAQ wzrósł w ostatnim czasie o niemal 30% zmniejszając zasięg trwających od drugiej połowy lutego br. spadków do zaledwie 16% z ponad 35%.

Ekonomiści i eksperci rynkowi przedstawiają różne teorie, które miałyby tłumaczyć to, co dzieje się obecnie na rynkach kapitałowych. Pięć najpopularniejszych zebrał i przedstawił w swoim najnowszym odcinku na kanale DoradcaTV Tomasz Jaroszek.

EBC szykuje się na “wielki skurcz” gospodarki

Zdaniem niektórych ekonomistów powrót do normalności może zająć od kilku czy kilkunastu miesięcy do nawet kilku lat. Europejski Bank Centralny szykuje się na “wielki skurcz” gospodarki strefy euro i spadek inflacji.

– W strefie euro napływające dane gospodarcze, zwłaszcza ostatnie wyniki sondażu, zaczęły wykazywać bezprecedensowe spadki, wskazując na duży spadek produkcji w strefie euro, a także na gwałtowne pogarszanie się sytuacji na rynkach pracy – powiedziała prezes EBC Christine Lagarde.

Największy kryzys od lat 30. XX wieku

Międzynarodowy Fundusz Walutowy uważa, że ​​światowa gospodarka przeżywa w tym roku najgorszą recesję od czasu Wielkiego Kryzysu z lat 1929–1933. Zdaniem MFW kryzys gospodarczy związany z pandemią koronawirusa osiągnie najpoważniejszy stan w drugi kwartale 2020 roku. W całym 2020 roku światowy PKB skurczy się o 3 proc.

Równie pesymistyczne projekcje wskazali na przestrzeni ostatnich dni członkowie naszej, rodzimej Rady Polityki Pieniężnej (RPP), którzy uważają, że polska gospodarka może wpaść w recesję, która doprowadzi do powstania deflacji:

Kurs euro w okolicy istotnego wsparcia

Spoglądając na notowania pary walutowej EURUSD zauważymy, że rynek znajduje się obecnie w okolicy linii tendencji wzrostowej będącej dolnym ograniczeniem trwającego od pewnego czasu kanału spadkowego. Jeżeli tylko wsparcie to zostanie odrzucone, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się nawet ponownej aprecjacji kursu euro wobec dolara amerykańskiego. Jeżeli jednak obecnie testowana strefa zostanie trwale pokonana, wówczas rynek mógłby osunąć się nawet w okolice marcowych dołków.

Zapisz się na webinar: Zarządzanie ryzykiem jako dominanta sukcesu na rynku

Kurs euro do dolara amerykańskiego
EURUSD H4

logo Naga MarketsNaga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułGiełdy testują falę wzrostów. S&P 500 waha się w okolicach 2800 pkt.
Następny artykułAkcje Pekao: Haitong Bank obniża cenę docelową do 68,9 zł, rekomendacja KUPUJ
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here