Naga MarketsKurs euro (EUR/USD) rośnie wraz z toksycznym długiem UEPrzedstawiciele Europejskiego Banku Centralnego (EBC) opracowują plan poradzenia sobie z potencjalnie setkami miliardów euro niespłaconych pożyczek w następstwie wybuchu pandemii koronawirusa. Według doniesień agencji Reutersa projekt, który pojawia się w momencie, gdy Europa mobilizuje biliony euro w celu wzmocnienia gospodarki regionu, ma na celu ochronę banków komercyjnych przed drugą katastrofą kryzysową, jeśli rosnące bezrobocie udusi dochody gospodarstw domowych niezbędne do spłaty kredytów.

  • Ponad pół biliona euro niespłaconych pożyczek w strefie euro
  • Gwałtowny wzrost toksycznych kredytów zmusza EBC do działania

„Zły bank” wchłonie toksyczne pożyczki w strefie euro?

EBC zamierza powołać specjalną grupę zadaniową tzw. „zły bank”, który miałby przechowywać miliardy niespłaconych długów w strefie euro. Według aktualnych doniesień prace nad programem znacząco przyspieszyły w ostatnich tygodniach. Rzecznik EBC na razie odmówił komentarza w tej sprawie.

Według oficjalnych statystyk kwota zadłużenia w strefie euro, która najprawdopodobniej nie zostanie w pełni spłacona, wynosi już ponad pół biliona euro, w tym karty kredytowe, kredyty samochodowe i hipoteki.

W ocenie ekspertów ta sytuacja ma się jeszcze bardziej nasilić, gdy COVID-19 ściska budżety pożyczkobiorców. Niektórzy szacują, że ta kwota może się nawet podwoić do jednego biliona euro, obciążając już i tak mało stabilne banki, co zdecydowanie utrudni udzielanie nowych pożyczek.

Podczas gdy pomysł stworzenia „złego banku” w strefie euro był dyskutowany i odkładany w czasie przez ostatnie dwa lata, EBC, pod przewodnictwem nowej prezes Christine Lagarde, skonsultował się z bankami i urzędnikami UE w sprawie stworzenia specjalnego programu w ostatnich tygodniach.

Jako najsilniejsza instytucja strefy euro wsparcie EBC dla tego projektu ma kluczowe znaczenie, ale wymagałoby również zgody Niemiec, największej gospodarki bloku. Berlin od dawna sprzeciwia się programom twierdząc, że pogłębia to wspólną odpowiedzialność za długi w innych krajach.

Jednym z omawianych planów byłoby zaangażowanie Europejskiego Mechanizmu Stabilności (EMS), instytucji UE, która może udzielać pomocy finansowej krajom strefy euro lub pożyczkodawcom, jednocześnie poświadczając za „zły bank”.

„Zły bank” emitowałby wówczas obligacje, które banki komercyjne kupowałyby dzięki gwarancji EMS i w ten sposób otrzymywałyby płynność w zamian za portfele niespłaconych pożyczek, neutralizując wstrząs wirusa dla europejskich pożyczkodawców. Banki mogłyby następnie złożyć te obligacje w EBC w ramach obowiązujących rezerw.

Kurs euro umacnia się kolejny tydzień z rzędu

Notowania pary walutowej EUR/USD kontynuują impuls wzrostowy ponownie zbliżając się w środę do czerwcowego maksimum 1,1386. Przebicie tego poziomu utoruję drogę do tegorocznego maksimum 1,15 z celem na szczyt 1,1815. Z drugiej strony dopiero ponowny spadek poniżej wsparcia 1,1148 wyhamowałby siłę kupujących, co mogłoby zaowocować powrotem do szerokiej konsolidacji cenowej.

Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here