Naga MarketsRynek kryptowalut zauważalnie zyskuje w ostatnim czasie popularność o czym świadczyć mogą chociażby niedawne wzrosty notowań Bitcoina. W minionym tygodniu informowaliśmy także, że Szwajcarski Bank Centralny z powodzeniem zakończył testy wykorzystania pieniądza cyfrowego do rozliczania dużych transakcji pomiędzy instytucjami finansowymi. Czy zatem waluty wirtualne emitowane przez banki centralne są przyszłością systemu finansowego?

Cyfrowe euro nie zastąpi gotówki

Zdaniem Europejskiego Banku Centralnego, władze finansowe w Europie mogłyby już w przyszłym roku opracować plan stworzenia cyfrowego euro.

Holger Neuhaus, szef działu innowacji rynkowych i integracji w EBC przyznał, że EBC oczekuje od europejskich władz finansowych oceny, czy uda się uruchomić cyfrową wersję wspólnej waluty.

– W połowie 2021 r. Eurosystem rozważy, czy należy uruchomić cyfrowy projekt euro. Ale żeby podkreślić, będzie to faza dochodzenia, a nie decyzja, którą trzeba będzie jeszcze wdrożyć. W zasadzie pozwoliłoby nam to […] wymyślić rzeczywisty plan i określić, czym mogłoby być cyfrowe euro, jak mogłoby wyglądać, jak można by je wdrożyć, czy i kiedy podjęta zostanie decyzja polityczna. 

Neuhaus podkreślił, że cyfrowe euro uzupełniłoby, a nie zastąpiło gotówkę lub depozyty w bankach centralnych. Zauważył również, że cyfrowy pieniądz banku centralnego stanowi duże wyzwanie, jeśli chodzi o wykorzystanie CBDC za granicą, zwłaszcza w odniesieniu do zarządzania przepływem kapitału i kwestii związanych z wynagrodzeniem.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułPKN Orlen przejmuje spółkę Polska Press od Verlagsgruppe
Następny artykułKurs funta największym przegranym, euro i frank wygranymi sesji
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here