Naga MarketsKurs euro (EUR/USD i EUR/GBP) spadnie przez cięcie stóp EBC. Prognozy dużych banków
Christine Lagarde, prezes EBC

Europejski Bank Centralny (EBC) najprawdopodobniej odpowie na ratunkowe cięcie stóp ze strony Rezerwy Federalnej (Fed) i zapowie własny pakiet luzowania polityki pieniężnej, stwierdzili we wtorek analitycy Commerzbank. Z kolei zespół strategów walutowych Societe Generale szuka okazji do sprzedaży euro (między innymi na parze EUR/GBP) stawiając na silnego jena w obliczu niepewności związanej z koronawirusem.


EBC obniży stopę depozytową o 10 p.b., skup aktywów na poziomie 20 mld EUR

Według obecnych prognoz Commerzbanku, EBC powinien wkrótce zapowiedzieć pakiet luzowania polityki pieniężnej obniżający stopę depozytową o 10 punktów bazowych, co oznaczałoby jej spadek poniżej poziomu 0% pierwszy raz w historii. Dodatkowo instytucja liczy na realizację programu skupu aktywów (obligacji) na poziomie 20 miliardów euro miesięcznie.

Te artykuły również Cię zainteresują
Stopy procentowe w strefie euro. Źródło: Trading Economics

Europejski Bank Centralny najprawdopodobniej będzie chciał zrobić wrażenie na rynku sygnalizując niewielkie cięcie stopy depozytowej. Instytucja najprawdopodobniej powiąże cięcie ze zwiększeniem skupu aktywów w celu minimalizacji obciążeń spadających na plecy banków komercyjnych – twierdził Joerg Kraemer, główny ekonomista niemieckiego banku.

Po zeszłotygodniowych zapowiedziach Fed-u dotyczących gotowości w zakresie aktywnego przeciwdziałania negatywnym skutkom gospodarczym rozprzestrzeniania się koronawirusa, rynek zaczął wierzyć w globalne cięcie stóp procentowych w największych bankach centralnych. W tym tygodniu na taki krok zdecydował się Bank Australii, a we wtorek podobny ruch (niespodziewanie) wykonał sam bank centralny USA (chociaż posiedzenie było zaplanowane dopiero na połowę marca). W środę swoje posiedzenie podsumuje Bank Kanady i w jego przypadku inwestorzy również zakładają cięcie stóp procentowych.

Kurs euro będzie spadał. Societe Generale szuka okazji do otwarcia krótkich pozycji na EUR/GBP

Chociaż europejska waluta jest obecnie beneficjentem rynkowej wyprzedaży wywołanej koronawirusem oraz realizacją krótkich pozycji na dolarze, to zdaniem analityków Societe Generale ruch będzie ciężko rozszerzyć powyżej 1,12 na parze walutowej EUR/USD oraz powyżej 0,87-90 na parze walutowej EUR/GBP.

Jeżeli kurs euro ma nadal rosnąc, niezbędny jest znak, że pojawi się odpowiedź ze strony polityki fiskalnej na obecne problemy. EBC wyczerpał prawie wszystkie swoje naboje, a lokalna gospodarka jest narażona na zawirowania ze strony globalnej gospodarki. Wsparcie dla euro pochodzi obecnie jedynie ze słabej wyceny dolar. W efekcie wybieramy długie pozycje na jenie oraz pozostajemy neutralni w stosunku do EUR/USD – komentował zespół Societe Generale (SocGen).

SocGen w ostatnich dniach rekomendował sprzedaż GBP w stosunku do JPY oraz EUR, obecnie jednak aktualizuje swoje prognozy i czeka na wyklarowanie się rynkowego pozycjonowania. Zdaniem przedstawicieli banku podejście EUR/GBP w okolice 0,87-0,90 może być maksymalnym wzrostem w tym momencie i przyniesie okazję do realizacji shortów.

Kurs euro wkroczył już do strefy, w której SocGen będzie szukał okazji do otwierania krótkich pozycji. Źródło: Tradingview.com

Zobacz również: Kurs euro do 1,12 i w dół? Prognozy UOB

EUR/USD powinna kosztować 1,24 lub nawet 1,40? Credit Agricole o długoterminowych prognozach

W momencie gdy Commerzbank spodziewa się cięcia stóp w wykonaniu EBC, a SocGen mówi o szukaniu okazji do sprzedaży europejskiej waluty, Credit Agricole zwraca uwagę na niedowartościowanie pary walutowej EUR/USD w oparciu o długoterminowe modele rzeczywistej wartości.

Zespół CIB Research opracowujący modele finansowe w Credit Agricole ustalił, że fundamentalna wartość eurodolara pod koniec 2019 roku osiągnęła 1,24 USD, czyli najwyższy poziom od 2017 roku. W efekcie sprawia to, że EUR jest obecnie drugą najbardziej niedowartościowaną walutą wśród gospodarek G10, zaraz po NOK.

Warto również podkreślić, że euro jest najbardziej niedoszacowaną walutą G10 przy zastosowaniu parytetu siły nabywczej (PPP) do określenia długoterminowej wartości godziwej walut. Rzeczywiście, według PPP, EUR/USD powinny być na koniec 2019 r. na poziomie 1.4000, co stanowi nowy rekord – komentuje Credit Agricole.

EUR/USD: Poziomy, na których powinna znajdować się para wlautowa według modeli finansowych Credit Agricole. Źródło: Tradingview.com
EUR/USD: Poziomy, na których powinna znajdować się para wlautowa według modeli finansowych Credit Agricole. Źródło: Tradingview.com


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here