Naga MarketsCyfrowe euro zastąpi gotówkę? EBC robi krok w kierunku wprowadzeniaEuropejski Bank Centralny (EBC) rozpocznie eksperymenty z cyfrową wersją euro, przeprowadzając konsultacje publiczne, co będzie ważnym krokiem w kierunku wprowadzenia nowej technologii. „Naszą rolą jest zapewnienie zaufania do pieniędzy” – podkreśliła prezes Christine Lagarde, gdy EBC opublikował badanie dotyczące zalet i wad waluty cyfrowej. Tymczasem najpopularniejsza cyfrowa kryptowaluta Bitcoin spada drugą sesję z rzędu docierając do poziomu 10500 USD.

  • Banki centralne na całym świecie badają nowe technologie płatnicze
  • Kryptowaluty zachęciły główne instytucje do przyjrzenia się rozwojowi nowej technologii
  • Bank centralny złożył wniosek o znak towarowy terminu „cyfrowe euro”

EBC: cyfrowe euro uzupełniłoby gotówkę, a nie ją zastąpiło

Zapewnienie zaufania oznacza upewnienie się, że euro jest przystosowane do ery cyfrowej. Powinniśmy być przygotowani do wydania cyfrowego euro, jeśli zajdzie taka potrzeba – dodała szefowa EBC.

Konsultacje publiczne rozpoczną się 12 października, a eksperyment banku centralnego będzie się odbywał równolegle. EBC zapowiedział, że w połowie 2021 r. podejmie decyzję o uruchomieniu cyfrowego projektu euro, który rozpocznie się od „fazy dochodzenia”.

Kryptowaluty, takie jak Bitcoin, choć regularnie krytykowane przez bankierów centralnych i oceniane jako zwykłe aktywa spekulacyjne, zachęciły jednak główne instytucje do dokładnego przyjrzenia się rozwojowi nowej technologii.

Cyfrowa waluta banku centralnego umożliwiłaby rezydentom strefy euro składanie depozytów bezpośrednio w EBC. Zwykle jest to opcja tylko dla komercyjnych pożyczkodawców, rządów i innych banków centralnych. Taki ruch niewątpliwie miałby konsekwencje dla polityki pieniężnej i stabilności finansowej.

W raporcie EBC wezwano do przyjrzenia się, „czy cyfrowe euro powinno być dostępne dla gospodarstw domowych i firm bezpośrednio lub pośrednio przez pośredników oraz czy cyfrowe zasoby euro indywidualnych użytkowników powinny być ograniczone”.

Na znak, że EBC poważnie myśli o stworzeniu podwalin dla cyfrowego euro, w zeszłym tygodniu złożył wniosek o znak towarowy terminu „cyfrowe euro”, jak podaje strona internetowa Urzędu Unii Europejskiej ds. własności Intelektualnej. Rzecznik EBC potwierdził to zgłoszenie.

Ludowy Bank Chin jako pierwszy wyda cyfrową walutę?

Bitcoin ccBanki centralne na całym świecie eksperymentowały z cyfrowymi wersjami swoich walut, a urzędnicy EBC niedawno podkreślili potrzebę bycia na bieżąco z trendami technologicznymi. Ludowy Bank Chin prawdopodobnie będzie pierwszą dużą instytucją tego typu, która po zaawansowanych testach komercyjnych wyda cyfrową wersję juana.

Inne banki centralne, takie jak Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych i Bank Anglii, dyskutują o możliwościach związanych z walutami cyfrowymi, ale jak dotąd niewiele zrobiono w tym kierunku.

W raporcie EBC stwierdzono również, że incydenty cybernetyczne, klęski żywiołowe i pandemie podkreślają pilną potrzebę poprawy odporności całego systemu płatności.

Podczas pandemii „dystans społeczny może zmienić nawyki płatnicze konsumentów. Konsumenci mogą nawet postrzegać gotówkę jako przyczynę infekcji i mogą stać się mniej skłonni do korzystania z niej”.

W stronę opinii twierdzących, że istnieje nacisk na zniesienie banknotów i monet, w oświadczeniu EBC stwierdzono, że cyfrowe euro „uzupełniłoby gotówkę, a nie ją zastąpiło”.

Prezydent Bundesbanku Jens Weidmann stwierdził we wrześniu to samo.

Wiele osób bardzo wysoko ceni gotówkę i to z uzasadnionych powodów. Zapewnia prywatność, a jej użycie niekoniecznie zależy od infrastruktury technicznej – podkreślił.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.

Bitcoin (BTC/USD) ponownie w okolicach 10500 USD

Notowania najpopularniejszej kryptowaluty BTC spadają w piątek trzecią sesję z rzędu i ponownie znalazły się w okolicach poziomu 10500 USD. Tym samym kurs w dalszym ciągu oscyluje między psychologicznym poziomem wsparcia 10000 USD, a lokalnym oporem 11000 USD. Dopiero trwałe przebicie w którąś ze stron może zaowocować utworzeniem silniejszego impulsu.

Kurs BTCUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs BTCUSD na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here