Naga MarketsWczorajszy odczyt inflacji konsumenckiej w strefie euro negatywnie zaskoczył oczekiwania inwestorów. Jednak przede wszystkim taki odczyt oznacza rosnącą presję na Europejskim Banku Centralnym, który najprawdopodobniej będzie zmuszony uruchomić dodatkowe stymulanty fiskalne, aby uchronić region przed recesją.


Zobacz również: Strefa euro: EBC pod rosnącą presją przez słaby odczyt inflacji

EBC wznowi QE – ABN AMRO

Jak wynika z raportu Eurostatu, szacuje się, że roczna stopa inflacji w strefie euro wyniesie w maju 2019 roku 1,2%, co oznacza spadek o 0,5 p.p. z poziomu 1,7% raportowanego w kwietniu. Z kolei stopa inflacji bazowej spadła do 0,8%, przy czym obie wartości są niższe niż mediana szacunków ekonomistów. Nick Kounis, szef badań rynków finansowych w ABN AMRO sugeruje, że EBC zareaguje na bardziej długotrwałe spowolnienie gospodarcze poprzez wznowienie programu łagodzenia ilościowego.

slowo inflation napisane kredą na czarnej tablizyObawy o niską inflację i niskie oczekiwania inflacyjne rosły już od dłuższego czasu, nawet w najbardziej optymistycznym scenariuszu EBC. Ostatni słaby odczyt inflacji sprawił, że szanse na osiągnięcie celu obranego przez EBC są niemal niemożliwe. Zapowiedź programu APP-II jest wysoce prawdopodobna do końca roku, a rzeczywiste zakupy najprawdopodobniej rozpoczną się w styczniu 2020 r. (choć mogą zostać uruchomione wcześniej). Zakładamy skup przez 9 miesięcy na kwotę 70 mld EUR miesięcznie i łączną kwotę 630 mld EUR – napisano w raporcie.

Eksperci zauważają, że wciąż przyglądają się szczegółom składu zakupów. W ich ocenie skup obejmie obligacje publiczne, korporacyjne i zabezpieczone. Konieczne będzie podniesienie limitu emisji dla obligacji rządowych, podczas gdy udział obligacji korporacyjnych w całym programie może być większy niż w przeszłości. Analitycy prognozują, że niewielka obniżka stóp procentowych (-10 pb) jest możliwa, ale na razie zakładają, że stopy procentowe pozostaną bez zmian na obecnych poziomach w bieżącym horyzoncie prognozy.

Nie spodziewamy się, aby euro wzmocniło się w tym roku (co mogłoby spowodować obniżkę stóp procentowych), podczas gdy EBC może obawiać się, że obniżka stóp może z czasem wywrzeć presję na marże bankowe – dodano.

EBC staje się coraz bardziej gołębi – ANZ

Według Briana Martina, analityka ANZ, Europejski Bank Centralny nie może ignorować w nieskończoność, że inflacja w strefie euro i oczekiwania inflacyjne w tym roku odbiegają od celu banku na poziomie nieco poniżej 2,0%. W jego ocenie ryzyko geopolityczne i protekcjonistyczne wzrosło w ostatnim czasie, zwiększając ryzyko spadku wzrostu gospodarczego w obliczu słabnącej ekspansji krajowej produkcji i co najwyżej umiarkowanego wzrostu.

Oczekujemy, że EBC przedstawi gołębią ocenę rozwoju sytuacji podczas spotkania w tym tygodniu i wskaże, że pozostaje otwarty na wdrażanie wszelkich narzędzi polityki niezbędnych do zwiększenia inflacji, jeśli zajdzie taka potrzeba. Utrzymanie wiarygodności EBC w obecnym środowisku niskiej inflacji będzie wymagało od przedstawicieli banku szybkiej aktualizacji wytycznych – uważa Brian Martin.

Zobacz również: Westpac: Rekomendacja sprzedaży AUD/USD. Kolejne cięcie RBA już w sierpniu?

Kurs EUR/USD dociera do MA100 – Commerzbank

Karen Jones, analityk w Commerzbanku wyjaśnia, że na ​​parze EUR/USD wystąpił w tym tygodniu impuls wzrostowy, który obecnie zatrzymał się na średniej kroczącej MA100 w pobliżu poziomu 1,12279. Ekspert zauważa, że nieco wyżej znajduje się opór w postaci spadającej linii trendu z lat 2018-2019 w okolicach poziomu 1,1290. Poziom ten musi zostać pokonany, aby mówić o wyhamowaniu presji podażowej.

Należy pamiętać, że tak długo jak ostatni dołek 1,1110 nie zostanie przebity możemy mieć do czynienia z potencjalnie dużym wzorem odwrócenia trendu. W przypadku dalszych spadków kolejne wsparcie znajduje się w okolicach zniesienia Fibonacciego 78,6% na poziomie 1,0814. – podsumowano.

Zobacz również: Kurs EUR/USD powinien osiągnąć poziom 1,10 w najbliższych miesiącach – Rabobank

kurs eurusd w środę 5 czerwca 2019tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here