Naga MarketseuroZdaniem analityków RBC Capital Markets dostarczenie luźniejszej polityki pieniężnej jest teraz kluczową sprawą dla Europejskiego Banku Centralnego. Eksperci sądzą, że bank centralny obniży dwukrotnie stopę depozytową w drugiej połowie tego roku. Z kolei strategowie FX w grupie UOB oczekują, że para walutowa EUR/USD pozostanie w perspektywie konsolidacyjnej w najbliższym czasie.


Zobacz również: EBC uspokaja rynki

EBC obniży dwukrotnie stopę depozytową do końca roku – RBC

Najnowsze dane sugerują, że przyspieszenie wzrostu w strefie euro na początku tego roku było krótkotrwałe. Spowolnienie w sektorze produkcyjnym jest coraz silniejsze, szczególnie w Niemczech. Produkcja przemysłowa prawdopodobnie powróciła na ścieżkę wzrostu w drugim kwartale, a ostatnie dane PMI wskazują na niewielką dynamikę w trzecim kwartale. Sprzedaż detaliczna również zmalała w ostatnich miesiącach, choć dane dla szerszego sektora usług są bardziej pozytywne. Indeksy PMI usług wzrosły w czerwcu we wszystkich głównych gospodarkach strefy euro, a ogólny wskaźnik osiągnął najwyższy poziom od początku roku – napisano w raporcie.

Kurs euro do dolara europa kontynentAnalitycy RBC uważają, że złagodzenie niepewności politycznej i społecznej we Francji i we Włoszech pomogło w stabilizacji sytuacji w regionie. Jednak pomimo oznak odporności wewnętrznej, rosnące niepokoje zewnętrzne prawdopodobnie powstrzymają wzrost strefy euro w tempie powyżej rynkowego konsensusu. W związku z tym eksperci obniżyli swoją prognozę PKB na rok 2019 dla bloku walutowego do 1,1%, co byłoby najwolniejszym wzrostem od sześciu lat.

Umiarkowane perspektywy wzrostu, wraz z utrzymującą się niską inflacją i spadającymi oczekiwaniami inflacyjnymi sprawiają, że EBC rozważa dalsze łagodzenie swojej polityki monetarnej. W szczególności przewodniczący Mario Draghi zauważył niedawno, że należy oczekiwać większej ilości bodźców, chyba że poprawią się warunki ekonomiczne (wcześniej powiedział, że warunki muszą ulec pogorszeniu, aby uzasadnić dalsze działania banku).

Obecnie oczekujemy, że EBC obniży stopę depozytową z -0,4% do -0,6% w drugiej połowie tego roku poprzez dwukrotną obniżkę stóp bazowych o 0,1 pb. we wrześniu i grudniu. Jest również prawdopodobne, że Draghi zasygnalizuje, iż dalsze QE jest gotowe do wdrożenia chociaż nie sądzimy, aby zakupy aktywów zostały wznowione w najbliższym czasie – dodano.

Zdaniem Bloomberga, inwestorzy liczący, że EBC będzie czekać z możliwymi działaniami aż do września mogą niedoszacowywać ryzyka wcześniejszych działań. Najnowsze raporty makroekonomiczne sugerują bowiem, że gospodarka nadal kuleje, dając Mario Draghiemu powody, by dotrzymać zeszłomiesięcznej obietnicy, że EBC podejmie działania, jeśli perspektywy się nie poprawią.

Kurs euro (EUR) do dolara (USD) – prognoza UOB

Analitycy z grupy UOB wskazują, że poniedziałkowa akcja cenowa na parze walutowej EUR/USD nie daje żadnej świeżej wskazówki i nadal oczekują, że „edek” będzie handlowany na boki, choć prawdopodobnie w większym zakresie cenowym 1,1245 – 1,1290. W perspektywie najbliższego miesiąca eksperci prognozują, że para EUR/USD pozostanie w konsolidacji między poziomami 1.1200, a 1.1310.

Na obecnym etapie, podczas nadchodzących obniżek w Europie i Stanach Zjednoczonych ciężko o jasną sytuację, co powoduje, że brak przewagi którejś ze stron, co doprowadzi do szerszej konsolidacji – podsumowano w raporcie.

Kurs EURUSD w poniedziałek na interwale dziennym
Kurs EURUSD w poniedziałek na interwale dziennym


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here