Naga MarketsChristine Lagarde, szefowa MFW
Christine Lagarde, prezes EBC

Zgodnie z oczekiwaniami rynkowymi, Europejski Bank Centralny (EBC) utrzymał w czwartek stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Brak niespodzianki oznacza również brak silniejszych ruchów na parach walutowych z euro i lokalnych indeksach giełdowych (w tym DAX), a rynek czeka obecnie na konferencję prasową z udziałem prezes Banku, Christine Lagarde, która odbędzie się o godzinie 14:30.

  • Europejski Bank Centralny utrzymał stopy proc. na niezmienionych poziomach, odpowiednio: 0,00%, 0,25% oraz −0,50%.
  • EBC nie zmienił także skali prowadzonych przez siebie programów skupu obligacji
  • Kurs euro, w tym pary walutowe EUR/USD oraz EUR/PLN, nie reagowały wyraźniej na decyzję instytucji

EBC zdecydował się utrzymać luźne podejście do polityki pieniężnej

Stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących oraz stopy kredytu w banku centralnym i depozytu w banku centralnym pozostaną na niezmienionym poziomie, odpowiednio: 0,00%, 0,25% oraz −0,50%. Rada Prezesów oczekuje, że podstawowe stopy procentowe EBC pozostaną na obecnym lub niższym poziomie, dopóki Rada nie stwierdzi, że perspektywy inflacji w horyzoncie czasowym jej projekcji zdecydowanie zbliżają się do poziomu, który jest wystarczająco blisko, ale poniżej 2%, oraz że zbliżenie to konsekwentnie odzwierciedla się w dynamice inflacji bazowej.

Te artykuły również Cię zainteresują
– Rada Prezesów będzie w dalszym ciągu prowadzić zakupy netto aktywów w ramach nadzwyczajnego programu zakupów w czasie pandemii (PEPP), na który przeznaczyła łączną pulę 1850 mld euro, co najmniej do końca marca 2022 roku, a w każdym razie dopóki nie uzna, że kryzysowa faza pandemii dobiegła końca. Na podstawie wspólnej oceny warunków finansowania i perspektyw inflacji Rada Prezesów oczekuje, że przez najbliższy kwartał zakupy netto w ramach programu PEPP będą prowadzone w znacznie szybszym tempie niż w pierwszych miesiącach bieżącego roku – napisano w oświadczeniu instytucji.

Skup będzie prowadzony elastycznie, odpowiednio do sytuacji na rynku oraz tak, żeby uniknąć zacieśnienia się warunków finansowania w stopniu niespójnym z przeciwdziałaniem spadkowemu oddziaływaniu pandemii na prognozowaną ścieżkę inflacji. Rada Prezesów będzie w dalszym ciągu reinwestować spłaty kapitału z tytułu zapadających papierów wartościowych nabytych w ramach programu PEPP co najmniej do końca 2023 roku. Tak czy inaczej, wygaszanie w przyszłości portfela PEPP będzie się odbywać w sposób kontrolowany, żeby nie zaburzać odpowiedniego nastawienia polityki pieniężnej.

– Europejski Bank Centralny zgodnie z oczekiwaniami nie zmienia parametrów polityki monetarnej. Stopy procentowe i QE bez zmian. Doszło jednak kolejny raz do podkreślenia, iż program QE PEPP zostanie w pełni wykorzystany oraz tempo skupu aktywów będzie szybsze niż w Q1. Nie można mówić jednak o drastycznych zmian, a kontynuacji ostatniej polityki – komentowali decyzję analitycy XTB.

Nadal będą prowadzone zakupy netto w ramach programu skupu aktywów (APP) na kwotę 20 mld euro miesięcznie. Rada Prezesów w dalszym ciągu przewiduje, że miesięczne zakupy netto aktywów w ramach programu APP będą prowadzone tak długo, jak długo będzie to konieczne do wzmocnienia łagodzącego oddziaływania podstawowych stóp procentowych EBC, i że zakończą się krótko przed tym, jak zacznie ona podnosić te stopy.

– Rada Prezesów jest gotowa odpowiednio dostosować wszystkie narzędzia, jakimi dysponuje, żeby sprawić – w zgodzie z zadeklarowanym dążeniem do symetrii – że inflacja będzie stabilnie zmierzać do docelowego poziomu – podsumował swoje gołębie stanowisko EBC.

Konferencja prasowa z udziałem Christine Lagarde, która może rzucić nieco więcej światła na przyszłą politykę pieniężną EBC rozpocznie się o godzinie 14:30. Link do transmisji dostępny poniżej:

invest

W pierwszej reakcji na decyzję EBC, kurs euro wystrzelił o kilkanaście punktów w górę testując poziom 1,2187 dol., jednak bardzo szybko cofał się do wcześniejszych zakresów cenowych.

Niemiecki DAX z kolei pogłębiał nieznacznie spadki i traci w tym momencie 0,24%. Decyzja przeszła przez rynek bez większego echa, w treści komunikatu nie znalazły się bowiem żadne istotne zmiany. Rynek nadal czeka na konferencję instytucji i dane o inflacji z USA.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here