Naga MarketsEBC, ECB, europejski bank centralny, bank, euro, ComparicZgodnie z oczekiwaniami rynkowymi, Europejski Bank Centralny (EBC) podczas październikowego posiedzenia zdecydował się utrzymać stopy procentowe na niezmiennym poziomie oraz skup aktywów w wysokości 15 miliardów miesięcznie do grudnia 2018, a następnie zakończyć program luzowania ilościowego – będzie to jednak zależne od prognoz danych inflacyjnych. O godzinie 14:30 rynki poznają szczegóły decyzji podczas konferencji prasowej z udziałem Mario Draghi’ego.


Bank centralny strefy euro nie powiedział nic nowego

„Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego (EBC) postanowiła, że stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących oraz stopy kredytu w banku centralnym i depozytu w banku centralnym pozostaną na niezmienionym poziomie, odpowiednio: 0,00%, 0,25% oraz −0,40%. Rada oczekuje, że podstawowe stopy procentowe EBC pozostaną na obecnym poziomie przynajmniej do lata 2019, a w każdym razie tak długo, jak długo będzie to konieczne do zapewnienia dalszego trwałego zbliżania się inflacji do poziomu poniżej, ale blisko 2% w średnim okresie” – poinformował EBC w oświadczeniu.

Te artykuły również Cię zainteresują
Stopy procentowe EBC
Źródło: Tradingeconomics.com

Decydenci polityki pieniężnej potwierdzają, że planują zakończyć skup aktywów (luzowanie ilościowe) w grudniu, o ile pozwolą na to dane makroekonomiczne, w tym średnioterminowe projekcje inflacyjne. Skupione z rynku aktywa będą następnie reinwestowane w „dłuższym okresie”. Na polu stóp procentowych bank nadal nie przewiduje podwyżki przed przyszłorocznymi wakacjami:

„Jeśli chodzi o niestandardowe środki polityki pieniężnej, Rada Prezesów będzie kontynuować zakupy netto w ramach programu skupu aktywów (APP) na nowym poziomie 15 mld euro miesięcznie do końca grudnia 2018 i przewiduje, że jeśli średniookresowe perspektywy inflacji znajdą potwierdzenie w aktualnych danych, zakupy zostaną następnie zakończone. Rada Prezesów zamierza reinwestować spłaty kapitału z tytułu zapadających papierów wartościowych nabytych w ramach programu APP przez dłuższy czas po zakończeniu zakupów aktywów netto, a w każdym razie tak długo, jak długo będzie to konieczne do utrzymania korzystnych warunków płynnościowych i zdecydowanie łagodnej polityki pieniężnej” – konkluduje EBC.

Relacja z konferencji prasowej z udziałem M. Draghiego będzie dostępna w serwisie YouTube:

Analitycy zakładają jednak, że Mario Draghi powtórzy wypowiedzi z ostatniej konferencji, w oświadczeniu nie zaznaczono bowiem jasno, że koniec QE jest bliski. Zostawienie sobie furtki w postaci “zależności od danych makroekonomicznych” pokazuje, że EBC nie jest pewien czy inflacja pozwoli na taki krok.

Euro bez większej reakcji na decyzję EBC

W związku z tym, że EBC powtórzył niemal w całości treść ostatniego oświadczenia polityki pieniężnej reakcja par z euro na decyzję w sprawie stóp procentowych była niemal zerowa. Eurodolar przesuwał się w zaledwie kilkunastopunktowym kanale zmienności.

EURUSDH1 25.10 (1)
EUR/USD H1

W szerszej perspektywie notowania EUR do USD są „przyklejone” do dziennego pivota oraz 33 SMA tuż nad poziomem 1,14000. Dzienne wsparcie znajduje się na wysokości wczorajszych minimów i PP M2 w strefie 1,1384.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here