Naga MarketsSiedziba EBC
Siedziba Europejskiego Banku Centralnego

Europejski Bank Centralny (EBC) w środę zdecydował się utrzymać stopy procentowe na niezmiennym poziomie, podobnie jak ścieżkę swojej polityki monetarnej. W treści oświadczenia opublikowanego o godzinie 13:45 nie pojawiły się żadne informacje, które mogłyby zaskoczyć rynki, w efekcie kurs euro reagował jedynie marginalnym osłabieniem w stosunku do dolara.


Stopy procentowe bez zmian przynajmniej do końca 2019 r.

“Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego (EBC) postanowiła, że stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących oraz stopy kredytu w banku centralnym i depozytu w banku centralnym pozostaną na niezmienionym poziomie, odpowiednio: 0,00%, 0,25% oraz −0,40%. Rada oczekuje, że podstawowe stopy procentowe EBC pozostaną na obecnym poziomie przynajmniej do końca 2019, a w każdym razie tak długo, jak długo będzie to konieczne do zapewnienia dalszego stabilnego zbliżania się inflacji do poziomu poniżej, ale blisko 2% w średnim okresie” – komentuje EBC w oficjalnym oświadczeniu.

EBC zmieniał rerotykę swojej polityki pieniężnej w marcu, kiedy zmienił dotychczasowe instrukcje wyprzedzające stwierdzając, że podwyżka stóp może mieć miejsce nie po wakacjach, ale najwcześniej pod koniec bieżacego roku.

Stopy procentowe EBC

Rada Prezesów zamierza w dalszym ciągu reinwestować – w całości – spłaty kapitału z tytułu zapadających papierów wartościowych nabytych w ramach programu skupu aktywów jeszcze przez dłuższy czas po tym, jak zacznie podnosić podstawowe stopy procentowe EBC, a w każdym razie tak długo, jak długo będzie to konieczne do utrzymania korzystnych warunków płynnościowych i zdecydowanie łagodnej polityki pieniężnej.

W tym momencie inwestorzy oczekują z niecierpliwością na konferencję Mario Draghi’ego, licząc na uzyskanie większej ilości szczegółów odnośnie niedawno zapowiedzianego programu TLTRO 3 (ukierunkowanych dłuższych operacji finansujących).

Prezes EBC omówi czynniki leżące u podstaw tych decyzji na konferencji prasowej, która rozpocznie się dziś o godz. 14.30 CET. Relacja dostępna w serwisie YouTube:

Kurs euro bez reakcji na decyzję EBC ws. stóp procentowych

W pierwszej minucie po decyzji z 13:45 kurs euro osłabiał się do dolara o kilka punktów. Na wykresie dziennym zmiana jest jednak niezauważalna, w efekcie czego EUR/USD nadal przesuwa się w okolicach 1,1280.

Kurs euro do dolara po decyzji EBC. EUR/USD D1, źródło: Tradingview.com
Kurs euro do dolara po decyzji EBC. EUR/USD D1, źródło: Tradingview.com

Europejska waluta kontynuuje jednak spadki w stosunku do złotego. Trzeci dzień osunięć z rzędu sprawia, że przed 14:00 za jedno euro płacono 4,2830 zł.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here