Naga MarketsMario Draghi, prezes EBC
EBC nie zmienia stóp procentowych

Zgodnie z oczekiwaniami rynkowymi, Europejski Bank Centralny (EBC) utrzymał w czwartek stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Kurs euro w reakcji na decyzję instytucji reagował chwilowym umocnieniem (następnie oddając skromne zyski), a inwestorzy nadal czekają na konferencję prasową z udziałem Mario Draghi’ego, która rozpocznie się o godzinie 14:30.


Stopy bez zmian, kurs euro bez reakcji

“Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego (EBC) postanowiła, że stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących oraz stopy kredytu w banku centralnym i depozytu w banku centralnym pozostaną na niezmienionym poziomie, odpowiednio: 0,00%, 0,25% oraz −0,40%. Rada oczekuje, że podstawowe stopy procentowe EBC pozostaną na obecnym poziomie przynajmniej do lata 2019, a w każdym razie tak długo, jak długo będzie to konieczne do zapewnienia dalszego stabilnego zbliżania się inflacji do poziomu poniżej, ale blisko 2% w średnim okresie” – informuje EBC w oficjalnym komunikacie.

Stopy procentowe strefy euro
Źródło: Tradingeconomics.com

EBC przypomina, że utrzyma stopy na niezmienionym poziomie co najmniej do okresu najbliższych wakacji lub tak długo jak będzie to niezbędne w celu osiągnięcia zakładanych poziomów inflacyjnych, zgodnych ze strategią banku. W oświadczeniu zabrakło istotniejszych zmian w porównaniu do dokumentu grudniowego.

“Jeśli chodzi o niestandardowe środki polityki pieniężnej, Rada Prezesów zamierza w dalszym ciągu reinwestować – w całości – spłaty kapitału z tytułu zapadających papierów wartościowych nabytych w ramach programu skupu aktywów jeszcze przez dłuższy czas po tym, jak zacznie podnosić podstawowe stopy procentowe EBC, a w każdym razie tak długo, jak długo będzie to konieczne do utrzymania korzystnych warunków płynnościowych i zdecydowanie łagodnej polityki pieniężnej” – dodaje EBC.

Prezes EBC omówi czynniki leżące u podstaw tych decyzji na konferencji prasowej, która rozpocznie się dziś o godz. 14.30 CET.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here