Naga MarketsSiedziba EBC we Frankfurcie nad Menem. Źródło: Wikimedia Commons

Europejski Bank Centralny w kwietniu nie zdecydował się na zmianę stóp procentowych wynoszących nadal odpowiednio 0,00%, 0,25% oraz -0,40%. Rada Prezesów w dalszym ciągu oczekuje, że podstawowe stopy procentowe EBC pozostaną na obecnym lub niższym poziomie przez dłuższy okres. Rynek obecnie oczekuje na konferencję prasową EBC, która rozpocznie się o 14:30 (relacja w RnŻ). Poniżej szczegóły oświadczenia PolMon i reakcja EUR.


Oświadczenie EBC bez zmian w stosunku do marca

W kwietniowym oświadczeniu polityki pieniężnej EBC, znalazły się dokładnie te same zapisy, co w dokumencie z marca. Najważniejsze jego fragmenty zacytowano poniżej (pełna treść dostępna pod linkiem):

  • stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących oraz stopy kredytu w banku centralnym i depozytu w banku centralnym na koniec dnia pozostaną na niezmienionym poziomie, odpowiednio 0,00%, 0,25% oraz -0,40%
  • Rada Prezesów potwierdza, że zakupy aktywów netto, w nowej wysokości 60 mld euro miesięcznie, mają być prowadzone do końca grudnia 2017 roku, a w razie potrzeby jeszcze dłużej
  • Równolegle z zakupami netto reinwestowane będą spłaty kapitału z tytułu zapadających papierów wartościowych nabytych w ramach programu skupu aktywów
  • Rada Prezesów jest przygotowana na zwiększenie skali programu i/lub wydłużenie czasu jego prowadzenia

Bezpośredni transmisja z konferencji prasowej Europejskiego Banku Centralnego dostępna jest poprzez YouTube. Przed jej rozpoczęciem warto zapoznać się z prognozami dużych banków inwestycyjnych, które publikowaliśmy na łamach Comparic.pl.

EUR reaguje spadkami – jedynie kosmetycznymi

Decyzja EBC o utrzymaniu stóp procentowych na niezmiennym poziomie wywołała zauważalną, jednak raczej kosmetyczną zmianę wyceny europejskiej waluty w pierwszych minutach po publikacji. EUR/USD tracił niespełna 20 pipsów po kolejnym, nieudanym teście okrągłego pułapu 1.0900:

EUR/USD M5

EUR/GBP ze zbliżoną reakcją podażową i próbą rozrysowania nowych minimów sesji czwartkowej. Cena testowała najniższe poziomy od momentu rozrysowania luki weekendowej po poznaniu wyniku francuskich wyborów prezydenckich:

EUR/GBP M5


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here