Naga MarketsMario Draghi, prezes EBC

Europejski Bank Centralny podczas swojego lipcowego posiedzenia zdecydował się utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Tak jak spodziewali się analitycy, po czerwcowych decyzjach posiedzenie w tym miesiącu wyrasta na jedne z najnudniejszych w ostatnich latach. Widać to było między innymi po początkowo zerowej reakcji europejskiej waluty. Sytuację odmienił jednak Mario Draghi podczas konferencji prasowej, która rozpoczęła się o 14:30.


Oświadczenie polityki pieniężnej bez zmian

“Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Prezesów EBC postanowiła, że stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących oraz stopy kredytu w banku centralnym i depozytu w banku centralnym pozostaną na niezmienionym poziomie, odpowiednio 0,00%, 0,25% oraz −0,40%. Rada oczekuje, że podstawowe stopy procentowe EBC pozostaną na obecnym poziomie przynajmniej do lata 2019, a w każdym razie tak długo, jak długo będzie to konieczne do zapewnienia dalszego trwałego zbliżania się inflacji do poziomu poniżej, ale blisko 2% w średnim okresie” – podał EBC w oficjalnym komunikacie.

Te artykuły również Cię zainteresują
Jeśli chodzi o niestandardowe środki polityki pieniężnej, Rada Prezesów będzie kontynuować zakupy netto w ramach programu skupu aktywów (APP) na obecnym poziomie 30 mld euro miesięcznie do końca września 2018. Na okres po wrześniu 2018 Rada przewiduje, że – o ile przyjęte przez nią średniookresowe perspektywy inflacji znajdą potwierdzenie w aktualnych danych – do końca grudnia 2018 będzie prowadzić zakupy aktywów netto na obniżonym poziomie 15 mld euro miesięcznie, a następnie je zakończy (informacja ta po raz pierwszy pojawiła się w czerwcu, gdy EBC oficjalnie zdecydował się na zakończenie programu QE).

Rada Prezesów zamierza reinwestować spłaty kapitału z tytułu zapadających papierów wartościowych nabytych w ramach programu APP przez dłuższy czas po zakończeniu zakupów aktywów netto, a w każdym razie tak długo, jak długo będzie to konieczne do utrzymania korzystnych warunków płynnościowych i zdecydowanie łagodnej polityki pieniężnej.

Alfa-Forex to broker licencjonowany przez CySEC od 2004 roku, oferujący swoim klientom handel na jednych z najwęższych spreadów i dostęp do kantoru walut. Już teraz zapoznaj się z ofertą brokera i skorzystaj z konkurencyjnych warunków!

Prezes EBC, Mario Draghi, omówił czynniki leżące u podstaw tych decyzji na konferencji prasowej, która rozpoczęła się dziś o godz. 14.30 CET.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.

Konferencja prasowa: Pozytywne prognozy gospodarcze, jednak projekcja podwyżek stóp osłabia EUR

W trakcie odczytu wstępnego oświadczenia na początku konferencji prasowej Mario Draghi stwierdził, że najnowsze dane makroekonomiczne wskazują na stabilizację zgodnie z projekcjami oraz kontynuację wzrostu w przyszłości.

Pod kątem inflacji EBC zdaje sobie sprawę, że jej dynamika jest delikatnie spowolniona, w średnim terminie oczekiwane są jednak wzrosty. Powyższe komentarze okazały się wystarczające, aby zwiększyć zmienność europejskiej waluty do kilkudziesięciu pipsów, po zerowych ruchach wywołanych decyzją w sprawie stóp procentowych.

Mario Draghi odnosił się również do spotkania Trumpa z Junckerem widząc w nim pozytywne oznaki co do zmniejszenia napięć na linii politycznej oraz gospodarczej. Od strony polityki pieniężnej stwierdzał natomiast, że nie ma potrzeby modyfikowania dotychczasowego podejścia do „instrukcji wyprzedzających” banku, które w ostatnich latach sprawdzały się zadowalająco.

Inwestorzy i ekonomiści nie wiązali dużych nadziei z dzisiejszym posiedzeniem EBC i na pewno nie czuli się zawiedzeni praktycznie do końca konferencji prasowej. Silniejsze ruchy pojawiły się dopiero w momencie gdy Mario Draghi odniósł się do definicji “wakacyjnej podwyżki” planowanej na przyszły rok, budzącej pewne niejasności wśród inwestorów. Jak się okazało, wakacje kończą się we wrześniu – bo zdaniem Super Mario właśnie w tym miesiącu powinniśmy spodziewać się pierwszej podwyżki stóp. Komentarz został odebrany jako gołębi, w efekcie czego na reakcję Eurodolara nie trzeba było długo czekać:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here