Naga Marketswall streetPołowa największych banków w strefie euro nie przetrwałaby półrocznej suszy gotówkowej, a większe firmy i filie instytucji zagranicznych byłyby jednymi z najbardziej narażonych na brak płynności, stwierdził w poniedziałek Europejski Bank Centralny (EBC).

Banki w Europie nieprzygotowane na zbliżający się wielkimi krokami kryzys?

Przeprowadzony przez EBC test 103 kredytodawców obnażył słabe punkty w systemie bankowym strefy euro w okresie rosnących obaw przed nadchodzącą recesją i wstrząsami na amerykańskim rynku pieniężnym. Zgodnie z wynikami, cztery banki nie przetrwałyby sześciu miesięcy bez finansowania ze strony rynku hurtowego, a kolejne 52 zniknęłoby z rynku gdyby swoje pieniądze wpłacili najwięksi klienci detaliczni oraz główni kontrahenci.

“Banki uniwersalne i banki o globalnym znaczeniu systemowym zostałyby na ogół dotkliwiej dotknięte idiosynkratycznymi wstrząsami związanymi z płynnością, ponieważ zazwyczaj opierają się one na mniej stabilnych źródłach finansowania” – komentował EBC w komunikacie prasowym.

Dwadzieścia sześć banków przetrwałoby dłużej niż sześć miesięcy, nawet w warunkach “ekstremalnego szoku”, w którym ich rating kredytowy zostałby obniżony o trzy stopnie i więcej depozytów opuściłoby rachunki bankowe. EBC dodaje, że wyniki są “zasadniczo pozytywne”, zauważając, że obecne przepisy wymagają od banków jedynie posiadania wystarczającej ilości płynnych aktywów, aby przetrwać 30 dni.

Mimo to kilka banków musiało ponownie określić poziom płynności po przeprowadzeniu przez EBC kontroli, która będzie teraz wykorzystywana przez organy nadzoru w ramach ich oceny. “Wyniki (…) będą stanowić podstawę oceny zarządzania przez banki i zarządzania ryzykiem płynności” – komentował EBC w raporcie.

Analiza EBC w zakresie ryzyk płynnościowych opierała się na rzeczywistych doświadczeniach rynkowych symulowanych przez EBC jako organu nadzoru bankowego strefy euro, który uznał hiszpański Banco Popular za “upadający lub zagrożony upadkiem” po tym, jak w 2017 r. skończyły mu się środki pieniężne.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here