Naga MarketsDecydenci Europejskiego Banku Centralnego zaczynają obawiać się coraz większego bodźca monetarnego zmuszającego ich do interwencji i luzowania polityki pieniężnej. Holenderski gubernator Klaas Knot powiedział jednak w czwartkowym wywiadzie, że perspektywa nie jest jeszcze wystarczająco słaba, aby uzasadnić wznowienie zakupów obligacji. Jego zdanie podziela także członek zarządu Sabine Lautenschlaeger, która przyznała, iż sprzeciwia się wznowieniu łagodzenia ilościowego, twierdząc, że powinna to być tylko ostatnia deska ratunku.


Ich komentarze były niejako powtórzeniem słów Jensa Weidmanna, który kilka dni wcześniej powiedział, że spekulacje na temat dużego pakietu stymulacyjnego “nie oddają sprawiedliwości” najnowszym danym.

EBC obniży stopy procentowe już we wrześniu?

Warto w tym miejscu przypomnieć, że na ostatnim posiedzeniu Rada Prezesów EBC, która dotychczas utrzymywała stopy procentowe na niezmienionym poziomie, przyznała w swoim oświadczeniu, że stopy procentowe utrzymają się na obecnym lub niższym poziomie do połowy 2020 r., rezygnując tym samym z wcześniejszego zobowiązania do utrzymania stóp procentowych na niezmienionym poziomie do czerwca przyszłego roku.

W opublikowanych 22 sierpnia br. protokołach z ostatniego posiedzenia EBC przeczytać mogliśmy również, iż członków Rady Prezesów niepokoi spadkowa tendencja oczekiwań inflacyjnych. Obawy budzi także spowolnienie gospodarcze w strefie euro, które może być dłuższe niż zakładano.

Na spotkaniu decydentów EBC omawiano pakiet bodźców wspierających politykę pieniężna, który uważa się za lepszy od sekwencji selektywnych działań. W takim pakiecie mogłaby się znaleźć obniżka stóp procentowych, skup aktywów oraz zmiany w wytycznych dotyczących stóp procentowych. Nie zapomniano przy tym o ewentualnym wsparciu sektora bankowego i jego ewentualnym zwolnieniu z ujemnej stopy procentowej EBC, co budzi jednak obawy o konsekwencje takiego działania:

– Chociaż członkowie wyrazili szeroką zgodę na rozpoczęcie prac przygotowawczych nad środkami łagodzącymi, wyrażono pewne obawy dotyczące możliwych niezamierzonych konsekwencji systemu różnicowania stóp procentowych i jego zdolności do pełnego złagodzenia potencjalnego wpływu ujemnych stóp polityki – czytamy w minutes.

Zdaniem wielu ekonomistów, EBC może podjąć decyzję o luzowaniu polityki monetarnej nawet podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się już 12 września br.

Jak daleko posunie się EBC?

Jeden zasadniczy spór dotyczy tego, czy EBC powinien w przyszłym miesiącu tylko obniżyć stopy procentowe – na co Knot powiedział, że jest otwarty – czy też pokusić się również o dodatkowe działania mające na celu luzowanie polityki monetarnej. Dotyczy to po części gospodarki, która jest dotknięta recesją produkcyjną, napięciami w handlu i niepewnością dot. Brexitu.

– Jeśli ryzyko deflacji powróci do porządku obrad, to myślę, że program zakupu aktywów jest odpowiednim instrumentem do uruchomienia, ale nie ma potrzeby, aby było to konieczne w mojej lekturze prognozy inflacji właśnie teraz – powiedział Knot dodając, że niereaktywowanie programu skupu aktywów oznacza również, że EBC utrzymałoby w zanadrzu kolejne narzędzie, które można by wykorzystać, gdyby w przyszłości wydarzyły się nieprzewidziane okoliczności.

Następczyni Mario Draghiego, Christine Lagarde powiedziała natomiast, że EBC nie przekroczył dolnego progu stóp procentowych i dysponuje “szerokim zestawem narzędzi”, które może i powinien wykorzystać, aby stawić czoła spowolnieniu gospodarczemu.

Bloomberg zwraca zaś uwagę, że Draghi będzie doskonale zdawał sobie sprawę, że niedostarczenie dużego pakietu stymulacyjnego grozi zacieśnieniem rynków finansowych i pogorszeniem już rozpoczętego spowolnienia gospodarczego.

– Utrzymująca się słabość danych CPI, spadek oczekiwań inflacyjnych i niższa ścieżka wzrostu cen ropy naftowej na świecie, jak sugerują rynki kontraktów terminowych, prawdopodobnie skłonią EBC do obniżenia prognoz inflacyjnych i do ogłoszenia we wrześniu dużego pakietu stymulacyjnego – wskazuje Maeva Cousin, ekonomistka Bloomberga.

Kurs euro najwyżej od lipca 2018 r.

Spoglądając na notowania pary walutowej EURUSD zauważymy, iż wskutek ostatnich wzrostów, kurs euro dotarł w okolice 4,40 zł, co było najwyższą wyceną wspólnej waluty od początku lipca 2018 r. Warto także wspomnieć, że powyżej tego poziomu euro było po raz ostatni grudniu 2016 r.

Biorąc pod uwagę, że w okolicy tego oporu już wczoraj pojawiła się reakcja podażowa oraz uwzględniając, że dziś spadki również są kontynuowane, niewykluczone, że w najbliższym czasie pojawi się tu przynajmniej korekta spadkowa. W chwili obecnej, za euro zapłacić trzeba nieco ponad 4,38 zł.

Do handlu na parach walutowych z EUR polecam sprawdzić ofertę brokera Naga Markets

Kurs pary walutowej EURPLN
EURPLN Daily

Naga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułPolska gospodarka ma się świetnie! Świadczą o tym wskaźniki CPI i PKB
Następny artykułLibra – co należy o niej wiedzieć
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here