Naga Marketsnordea logoEksperci z dużego banku inwestycyjnego Nordea Markets komentują aktualną sytuację w strefie euro. W ich ocenie Europejski Bank Centralny może rozpocząć cykl podwyżek stóp procentowych już w przyszłym roku, co niewątpliwie sprzyjałoby aprecjacji euro. Jednocześnie analitycy wskazują możliwe scenariusze dla popularnej pary walutowej EUR/USD.


Zobacz również:  Złoto: Ceny zmierzają na północ – TDS

Nordea Markets: EBC prawdopodobnie podniesie stopy procentowe w czerwcu 2020 r.

mario draghi na tle symbolu euro
Mario Draghi, prezes EBC

Analitycy banku Nordea sugerują, że ostatnie dane PMI dotyczące produkcji w strefie euro były bardzo słabe i wyraźnie zwiększyły ryzyko wystąpienia poważnego spowolnienia w gospodarce oraz wzrosły szanse na rewizję w dół prognoz EBC na ten rok.

W ocenie ekspertów głównym sposobem w jaki EBC może poradzić sobie ze słabszymi perspektywami w strefie jest uatrakcyjnienie warunków programu stymulacyjnego TLTRO i dalsze dostosowywanie jego przyszłych wytycznych (np. do końca marca 2020 r. lub nawet do połowy 2020 r.).

Taki scenariusz jest możliwy na czerwcowym posiedzeniu, ale nie sądzimy, że EBC w tym momencie wejdzie w tryb paniki. Odroczyliśmy naszą prognozę na pierwszą podwyżkę EBC do czerwca 2020 r. i dostrzegamy ryzyko dalszego odroczenia. Oczekujemy, że wzrost w strefie euro wzrośnie w drugiej połowie 2019 roku. Jeśli takie odbicie nie nastąpi lub zostanie opóźnione, EBC może nie podnieść stóp również w 2020 r. – napisano w raporcie.

Kurs euro (EUR) wzrośnie do dolara (USD), ale niewiele – Nordea

Analitycy wyjaśniają, że kurs pary EUR/USD pozostaje raczej w zakresie szerokiej konsolidacji, gdyż utknął między gołębim FEDem i gołębim EBC. Jednak ich modele płynności sugerują, że następny ruch na EUR/USD może być zwyżkowy chociaż do poziomu około 1,1650.

Jak zauważają eksperci, FED zastopował QT (zacieśnianie monetarne), a nowe TLTRO-III nie przyciągnie takiego samego zainteresowania jak TLTRO-II, co powinno wystarczyć do wzrostów na EUR/USD, nawet pomimo niepewnej perspektywy wzrostu globalnego (co zwykle sprzyjało USD).

Program QT prawdopodobnie był kluczowym czynnikiem stojącym za silnym USD w 2018 r. Teraz, gdy FED ogłosił datę końcową QT, łatwiej wyobrazić sobie słabszego dolara. Trudno jest dziś mówić o znacznym wzroście na EUR/USD, nawet pomimo modeli PPP sugerujących wartość godziwą EUR/USD w okolicach 1,20 w dłuższej perspektywie – podsumowano.

Zobacz również: USA: Recesja w przyszłym roku, słaby dolar i polityka FED – prognozy dużych banków

 EBC podniesie stopy w przyszłym roku, dalszy kurs EUR/USD – prognozy dużych bankówtokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here