Naga Markets

Siedziba EBCEuropejski Bank Centralny (EBC) najprawdopodobniej zdecyduje się na podwyżkę stóp procentowych o 0,5 punktu procentowego w najbliższy czwartek, pomimo turbulencji w sektorze bankowym. Gospodarka strefy euro nabiera siły, a inflacja jest nadal zbyt wysoka, co powinno skłaniać decydentów do podjęcia takiej decyzji. Po upadku Silicon Valley Bank (SVB) w USA inwestorzy zaczęli jednak wątpić w zobowiązanie EBC do kolejnej dużej podwyżki stóp procentowych w tym tygodniu. Jednak źródło bliskie Radzie Polityki Pieniężnej banku centralnego uważa, że nie ma fundamentalnych zmian w perspektywach, dlatego rezygnacja z szeroko oczekiwanej podwyżki stóp o 50 pb. zaszkodziłaby wiarygodności banku centralnego. Kurs EUR/USD silnie spada w środę w okolice 1,06.

EBC prawdopodobnie podniesie stopy procentowe o 0,5 punktu procentowego

W środę pojawiły się nowe dane, które pokazują, że przemysł strefy euro rozwijał się znacznie szybciej niż oczekiwano w styczniu, podczas gdy Niemcy, największa gospodarka bloku, również nabierały siły. Chociaż turbulencje na rynkach finansowych mogą sprawić, że ECB będzie ostrożniejszy w określaniu przyszłych podwyżek stóp, główny problem, jakim jest wysoka inflacja, nie uległ zmianie.







Najnowsze prognozy EBC mają pokazać, że wzrost cen w kolejnych latach będzie niższy niż w grudniu, ale wciąż będzie on znacznie powyżej celu banku centralnego wynoszącego 2% w 2024 roku i nieznacznie powyżej w 2025 roku. Co więcej, prognozy dla inflacji bazowej, która wyklucza ceny żywności i energii, mają zostać podniesione, co dodatkowo zwiększyłoby wezwania do kolejnych podwyżek stóp procentowych.


Przenieś swój trading na kolejny poziom razem z brokerem Interactive Brokers. Skorzystaj z oferty inwestowania w kontrakty FUTURES

Sprawdź ofertę Interactive Brokers

Jednak jak wskazują eksperci wiele z prognoz dotyczących inflacji zależy od wzrostu wynagrodzeń, które wciąż „łapią oddech” po gwałtownym wzroście cen. Wzrost wynagrodzeń wynoszący 5% do 6% w tym roku nie jest zgodny z 2% celem inflacyjnym, więc może być konieczna rekalibracja polityki monetarnej.

Pomimo tego, gołębia część decydentów EBC, którzy nawołują do większej ostrożności w podnoszeniu kosztów kredytowych i ostrzegają przed ryzykiem niestabilności finansowej, uważają, że ostatnie turbulencje na rynku tylko potwierdziły ich stanowisko.

AVA Trade

Kurs euro (EUR/USD) wciąż bez wyraźnego trendu 

W ostatnim czasie kurs EUR/USD utrzymuje się w konsolidacji między 1,06, a 1,08. Jeśli cena zdoła przełamać poziom oporu 1,08, to można spodziewać się kontynuacji trendu wzrostowego. Z drugiej strony, przebicie poziomu wsparcia 1,06 może otworzyć drogę dla dalszych spadków. Warto monitorować sytuację na rynku, ponieważ może to wpłynąć na dalszy kierunek ruchu kursu EUR/USD.

Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingview

Wynik czwartkowego (16.03) posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego jest trudniejszy do przesądzenia po wstrząsie na rynku stóp procentowych, który zaczął się po upadku amerykańskiego Silicon Valley Bank. Podwyżka o 50 pb., choć pozostaje scenariuszem bazowym, nie jest już pewna. O reakcji euro oprócz samej decyzji zadecydują sygnały płynące z banku centralnego.

Sponsorem publikacji jest Interactive Brokers CE. Spółka Interactive Brokers Central Europe Zrt. (IBCE) jest regulowana przez MNB. IBCE nie ponosi odpowiedzialności za treść tego artykułu. Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty Twojego kapitału. Niektóre produkty finansowe nie są odpowiednie dla wszystkich inwestorów. Klienci powinni zapoznać się z odpowiednimi ostrzeżeniami o ryzyku przed inwestowaniem.



Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>









  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułZłoto – relikt przeszłości czy nadzieja przyszłości?
Następny artykułSzum wokół Credit Suisse. Ponowne spojrzenie na EUR/USD
Redaktor Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od 2009 roku związany z rynkami finansowymi, bez których, jak podkreśla wielokrotnie, nie wyobraża sobie życia. W latach 2016 - 2018 członek projektu Domu Traderów. Specjalizuje się w geopolityce, która w jego ocenie ma kluczowy wpływ na kształtowanie długoterminowych trendów na rynkach. Wyznaje holistyczne podejście do handlu i liczy się dla niego każda, nawet najmniejsza rynkowa przewaga. Współtwórca analizy stref wolumenowych, nie uznaje subiektywizmu w spekulacji, zagorzały zwolennik odpowiedzialnego zarządzania ryzykiem.