Naga Markets

euroEuropejski Bank Centralny (EBC) zbierze się na kolejnym posiedzeniu zarządu 16 marca. Analitycy z Danske Banku spodziewają się, że stopa procentowa banku centralnego osiągnie najwyższy poziom 4%, po podwyżce o 50 punktów bazowych, zarówno w marcu, jak i w maju, po czym nastąpi podwyżka o 25 pb zarówno w czerwcu, jak i w lipcu. W efekcie ekonomiści z MUFG Banku spodziewają się, że najpopularniejsza na świecie para walutowa ponownie wzrośnie w dalszej części roku.

EBC: Podwyżka stóp procentowych o 50 pb w marcu i maju – Danske Bank

Eksperci dostosowali swoje oczekiwania co do ścieżki polityki EBC i obecnie oczekują szczytowej stopy procentowej na poziomie 4% (stopa depozytowa), z podwyżkami o 50 pb w marcu, 50 pb w maju, 25 pb w czerwcu i 25 pb w lipcu.Oczywiście prognozy pozostają zależne od danych i możemy je skorygować na późniejszym etapie, ale na razie postrzegamy ryzyko związane z naszymi podstawowymi oczekiwaniami dotyczącymi podwyżek stóp procentowych jako zasadniczo zrównoważone. Nasza rewizja wynika z bardziej odpornej aktywności gospodarczej i bardziej trwałej inflacji bazowej – napisano w raporcie.

Jednocześnie stratedzy utrzymują 6-miesięczny cel dla EUR/USD na poziomie 1,02 i zdają sobie sprawę z pewnego ryzyka związanego z ich jednomiesięczną prognozą wynoszącą 1,06.


Przenieś swój trading na kolejny poziom razem z brokerem Interactive Brokers. Skorzystaj z oferty inwestowania w kontrakty FUTURES

Sprawdź ofertę Interactive Brokers

Kurs EUR/USD podryfuje wyżej w dalszej części roku – MUFG

W lutym euro jeszcze bardziej osłabiło się w stosunku do dolara amerykańskiego, przesuwając się z 1,0866 do 1,0612. Ekonomiści z MUFG Banku spodziewają się, że najpopularniejsza na świecie para walutowa ponownie wzrośnie w dalszej części roku.

AVA Trade

Tak jak się spodziewaliśmy, dolar amerykański odbił się, a kurs EUR/USD może nieco dalej spadać, ponieważ ryzyko inflacji ponownie wzrasta. Jednak pomimo znacznego skoku rentowności w USA, spready z Europą zmieniły się tylko nieznacznie i ogólnie EUR/USD jest notowany na odpowiednim poziomie w oparciu o historyczne spready – wskazano w raporcie.

Jednocześnie koniec ujemnych stóp procentowych w strefie euro i możliwości lepszych wyników akcji strefy euro w stosunku do Stanów Zjednoczonych wskazują na potencjał, w którym kurs EUR/USD może wzrosnąć jeszcze w tym roku. W ocenie ekspertów EBC będzie utrzymywał wysokie stopy dłużej niż Fed.

Prognoza dla EUR/USD:

  • I kw. 2023 1,0500;
  • II kw. 2023 1,0800;
  • III kw. 2023 1,1000;
  • IV kw. 2023 1,1200.
Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingview

Sponsorem publikacji jest Interactive Brokers CE. Spółka Interactive Brokers Central Europe Zrt. (IBCE) jest regulowana przez MNB. IBCE nie ponosi odpowiedzialności za treść tego artykułu. Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty Twojego kapitału. Niektóre produkty finansowe nie są odpowiednie dla wszystkich inwestorów. Klienci powinni zapoznać się z odpowiednimi ostrzeżeniami o ryzyku przed inwestowaniem.Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułDow Jones 1,05% wyżej. Spółki z USA dalej przedstawiają wyniki za IV kw.
Następny artykułRuszyła VII edycja konkursu INDEX Investment Challenge. Zawalcz o staż na GPW!
Redaktor Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od 2009 roku związany z rynkami finansowymi, bez których, jak podkreśla wielokrotnie, nie wyobraża sobie życia. W latach 2016 - 2018 członek projektu Domu Traderów. Specjalizuje się w geopolityce, która w jego ocenie ma kluczowy wpływ na kształtowanie długoterminowych trendów na rynkach. Wyznaje holistyczne podejście do handlu i liczy się dla niego każda, nawet najmniejsza rynkowa przewaga. Współtwórca analizy stref wolumenowych, nie uznaje subiektywizmu w spekulacji, zagorzały zwolennik odpowiedzialnego zarządzania ryzykiem.