Naga MarketsKurs euro (EUR/JPY) prawie 2 proc. w górę od poniedziałku. EBC pod presją oczekiwań rynków
Siedziba Europejskiego Banku Centralnego

Program skupu aktywów Europejskiego Banku Centralnego (PEPP) warty 750 mld ma na celu pomóc w ożywieniu gospodarek po blokadach jakie wywołała pandemia koronawirusa. Chociaż do końca maja zakupy EBC pochłonęły mniej niż 1/3 wartości, rynki oczekują, że na jutrzejszym posiedzeniu program zostanie rozszerzony o kolejne 500 mld euro. Presja na ten ruch ze strony EBC jest tak duża, że bank centralny nie ma wyboru, o ile nie chce dopuścić do gwałtownej reakcji rynku. Kurs euro (EUR/JPY) rośnie 8. sesję z rzędu.

  • Rynki oczekują zwiększenie programu skupu aktywów o 500 mld euro
  • Do końca maja EBC kupił aktywa warte 235 mld euro.
  • Brak spodziewanej rekacji może wywołać szok na rynku

Dodatkowe 500 mld w programie PEPP

Zdecydowana większość analityków rynkowych oczekuje, że Europejski Bank Centralny (EBC) rozszerzy jutro program skupu aktywów o kolejne 500 mld euro.

Te artykuły również Cię zainteresują
Do końca maja EBC kupił aktywa warte 235 mld euro. Większość tej kwoty przeznaczona została na zakup obligacji rządowych. Program skupu aktywów do tej pory został rozdysponowany w następujący sposób:

  • papiery wartościowe sektora publicznego za 186,6 mld euro
  • komercyjne papiery wartościowe warte 35 mld euro
  • euro obligacje korporacyjne za 10,6 mld euro
Ja na tym instrumencie handluję u brokera XM, który posiada w swojej ofercie ponad 1000 instrumentów finansowych. Sprawdź warunki brokera.

Tempo wydatkowania programu PEPP od marca jest stosunkowo niskie. EBC mógłby zatem do spotkania w lipcu poczekać i ocenić, czy program jest wystarczająco duży, by spłacić dług emitowany przez rządy w celu zwalczania recesji.

Gdyby jednak bank centralny postąpił w ten sposób, rezultatem mógłby być szok rynkowy z uwagi na bardzo duże oczekiwania rozszerzenia programu skupu aktywów. Oczekiwania te nie wzięły się znikąd, ponieważ to decydenci banku wielokrotnie powtarzali, że w razie potrzeby gotowi są na zwiększenie programu PEPP.

Kurs euro (EUR/JPY) zmierza do 122,60?

Notowania euro do jena silnie zyskują w ostatnich tygodniach i zmierzają w kierunku tegorocznych maksimów. Jak widać na wykresie dziennym poniżej, wczoraj kurs EUR/JPY dotarł do kluczowej strefy oporu przy 121,10.

Wykres dzienny pary walutowej EUR/JPY

Dziś wzrosty są kontynuowane, a najbliższy cel stanowić może obszar oporu w obrębie 122,60, który skupia maksima z obecnego roku.

Autor poleca również:

investConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here