Program luzowania ilościowego (quantitive easing, QE), który Europejski Bank Centralny (EBC) stosuje od lat, został zakwestionowany przez niemiecki sąd, o czym informowaliśmy 5 maja. Bank dostał wtedy 3 miesiące na wprowadzenie zmian w QE. Jak się teraz okazuje, EBC pracuje nad planami kontynuacji QE bez Bundesbanku. Wszystko to, na wypadek gdyby niemiecki sąd najwyższy zmusił Bundesbank do rezygnacji z programu. Kurs euro podczas dzisiejszej sesji znacznie się umacnia i wrócił do kluczowego oporu.
- Niemiecki sąd może zmusić Bundesbank do rezygnacji z programu QE
- EBC planuje jak prowadzić program skupu aktywów bez Bundesbanku
- Kurs euro zyskuje do dolara blisko 0,7 proc.
Program QE bez Bundesbanku?
Informacje na temat planów Europejskiego Banku Centralnego, Reuters uzyskał z czterech anonimowych źródeł. Najgorszy scenariusz zakłada, że EBC najprawdopodobniej wszcząłby postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego przeciwko Bundesbankowi, gdyby ten przestał skupować obligacje w ramach programu QE.
Te artykuły również Cię zainteresują
Na razie pracownicy EBC opisują scenariusz, w którym Bundesbank nie może brać udziału w QE jako „niewiarygodny”. Większość z nich spodziewa się, że wyzwanie prawne zostanie rozwiązane przez sam Bundesbank pokazując, że polityka QE była odpowiednia.
Trudno powiedzieć, jak wyglądałby programu skupu aktywów z wykluczeniem Bundesbanku. Gdyby bowiem inne banki centralne kupowały Bundy, złamałoby to zasadę „bez podziału ryzyka”, na którą nalegał sam Bundesbank, kiedy program został uruchomiony w 2015 r. Zgodnie z tą zasadą, każdy krajowy bank centralny kupuje obligacje własnego rządu, a ryzyko dzieli się na ograniczoną kwotę długu kupionego przez sam EBC.
Kurs euro ponownie na oporze
Po wczorajszej sesji niezdecydowania na EUR/USD, dziś widoczna jest przewaga byków. Wzrost kursu euro do dolara o prawie 0,7 proc. zaprowadził notowania z powrotem do kluczowej strefy oporu w obrębie 1,0980.

Otwarte pozostaje pytanie, jak byki poradzą sobie ze wspomnianym wyżej oporem. Jeśli dojdzie do wybicia w górę, kolejna istotna strefa znajduje się w okolicach 1,1130. Z kolei w przypadku utrzymania notowań pod oporem, kurs Eurodolara może dalej poruszać się w konsolidacji. Dolne ograniczenie tego zakresu wypada w pobliżu 1,0770.
Autor poleca również:
- Bank Anglii nie jest bliski wprowadzenia ujemnych stóp procentowych
- Otwarcie gospodarek przywraca optymizm. Zyskują akcje europejskie i amerykańskie
- GBP/JPY – kurs funta wrócił do ważnego oporu. Co dalej z notowaniami?