Naga MarketsKurs euro rośnie o 0,7%. EBC planuje przeprowadzenie QE bez BundesbankuProgram luzowania ilościowego (quantitive easing, QE), który Europejski Bank Centralny (EBC) stosuje od lat, został zakwestionowany przez niemiecki sąd, o czym informowaliśmy 5 maja. Bank dostał wtedy 3 miesiące na wprowadzenie zmian w QE. Jak się teraz okazuje, EBC pracuje nad planami kontynuacji QE bez Bundesbanku. Wszystko to, na wypadek gdyby niemiecki sąd najwyższy zmusił Bundesbank do rezygnacji z programu. Kurs euro podczas dzisiejszej sesji znacznie się umacnia i wrócił do kluczowego oporu.

  • Niemiecki sąd może zmusić Bundesbank do rezygnacji z programu QE
  • EBC planuje jak prowadzić program skupu aktywów bez Bundesbanku
  • Kurs euro zyskuje do dolara blisko 0,7 proc. 

Program QE bez Bundesbanku?

Informacje na temat planów Europejskiego Banku Centralnego, Reuters uzyskał z czterech anonimowych źródeł. Najgorszy scenariusz zakłada, że EBC najprawdopodobniej wszcząłby postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego przeciwko Bundesbankowi, gdyby ten przestał skupować obligacje w ramach programu QE.

Te artykuły również Cię zainteresują
Na razie pracownicy EBC opisują scenariusz, w którym Bundesbank nie może brać udziału w QE jako „niewiarygodny”. Większość z nich spodziewa się, że wyzwanie prawne zostanie rozwiązane przez sam Bundesbank pokazując, że polityka QE była odpowiednia.

Trudno powiedzieć, jak wyglądałby programu skupu aktywów z wykluczeniem Bundesbanku. Gdyby bowiem inne banki centralne kupowały Bundy, złamałoby to zasadę „bez podziału ryzyka”, na którą nalegał sam Bundesbank, kiedy program został uruchomiony w 2015 r. Zgodnie z tą zasadą, każdy krajowy bank centralny kupuje obligacje własnego rządu, a ryzyko dzieli się na ograniczoną kwotę długu kupionego przez sam EBC.

Kurs euro ponownie na oporze

Po wczorajszej sesji niezdecydowania na EUR/USD, dziś widoczna jest przewaga byków. Wzrost kursu euro do dolara o prawie 0,7 proc. zaprowadził notowania z powrotem do kluczowej strefy oporu w obrębie 1,0980.

Wykres dzienny pary walutowej EUR/USD

Otwarte pozostaje pytanie, jak byki poradzą sobie ze wspomnianym wyżej oporem. Jeśli dojdzie do wybicia w górę, kolejna istotna strefa znajduje się w okolicach 1,1130. Z kolei w przypadku utrzymania notowań pod oporem, kurs Eurodolara może dalej poruszać się w konsolidacji. Dolne ograniczenie tego zakresu wypada w pobliżu 1,0770.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here