Naga Marketsdraghi
Martio Draghi, Prezes EBC

W czwartek, 25 lipca, Europejski Bank Centralny (EBC) podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych. Zgodnie z opinią Macieja Leściorza z CMC Markets, instytucja umocni swoje instrukcje wyprzedzające, otwierając tym samym drogę do cięcia stóp procentowych. W ostatecznym rozrachunku ucierpi na tym kurs euro, który będzie nadal tracił do głównych walut, szczególnie dolara amerykańskiego. Szczegóły prognoz w programie Puls Rynków prowadzonym przez Adama Raka z Comparic24.tv.


EBC i Mario Draghi zapowiedzą luzowanie stóp procentowych?

Analitycy dużych instytucji finansowych są zgodni, że EBC zaprezentuje ostrożnościowy ton będący pokłosiem utrzymującej się presji ze strony wojny handlowej, spowolnienia gospodarczego w strefie euro oraz niskich oczekiwań inflacyjnych. Jednocześnie protokoły z czerwcowego posiedzenia pokazały, że przedstawiciele banku zgadzają się ze zdaniem prezesa, Mario Draghiego, który sugerował ostatnio konieczność wzmocnienia instrukcji wyprzedzających oraz ewentualnego cięcia stóp procentowych.

Właśnie dlatego Maciej Leściorz z CMC Markets zakłada, że EBC w najbliższy czwartek da rynkom wyraźniejsze wskazówki, że furtka do luzowania polityki pieniężnej została otwarta. Według wyceny rynkowej pierwsze ruchy w zakresie stopy depozytowej mogą pojawić się w październiku, nie można wykluczyć jednak również września, jeżeli dane gospodarcze będą się nadal pogarszać.

„Oczekiwania rynkowe wobec posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego są mieszane. Część ekonomistów nie oczekuje silnie gołębich ruchów ze strony instytucji, z drugiej strony szansa na obniżkę stóp w lipcu wynosi niespełna 40%, co w świecie polityki pieniężnej jest sporą wartością” – komentuje Maciej Leściorz. Szczegóły decyzji EBC oraz wpływ wyboru Borisa Johnsona na premiera UK na rynku w poniższym materiale Comparic24.tv:

Kurs euro straci na czwartkowym posiedzeniu EBC?

Pomimo wyceny obniżki stóp na poziomie 40% oraz o wiele wyższych szansach na taki ruch w kolejnych miesiącach, nadal istnieje ryzyko, że kurs euro negatywnie zareaguje na posiedzenie EBC, w przypadku jakichkolwiek innych niespodzianek. Jeżeli EUR/USD ma się osuwać, wtedy spełnione musiałyby zostać poniższe warunki:

  • EBC zmieni dotychczasowe instrukcje wyprzedzające na bardziej gołębie
  • Draghi będzie brzmiał gołębio podczas konferencji prasowej, dając wskazówki odnośnie QE

Ryzyko budowania pola pod wznowienie programu luzowania ilościowego (QE) będzie odbijało się negatywnie na kursie eurodolara w długim terminie. Mogłoby to oznaczać zejście nie tylko do 1,11 USD gdzie przebiegają tegoroczne minima, ale również niżej, w okolice zeszłoroczne wsparcia na 1,09.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here