Naga MarketsEuropejski Bank Centralny (EBC) zdecydował podczas czerwcowego posiedzenia o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie, jednocześnie zwiększając zakres programu skupu aktywów PEPP o kolejne 600 miliardów euro do łącznie 1 350 mld euro i wydłużeniu horyzontu czasowego dla zakupów w ramach PEPP co najmniej do końca czerwca 2021 r.

  • Stopy procentowe EBC zostały utrzymane na niezmiennym poziomie, w tym stopa depozytowa na poziomie -0,5%
  • EBC poszerza zakres programu PEPP do łącznie 1,35 biliona euro w odpowiedzi na pandemię koronawirusa
  • Zakres skupu w ramach PEPP zostaje wydłużony do co najmniej czerwca 2021 roku
  • EBC obniżył prognozy dotyczące gospodarki strefy euro 
  • Kurs euro rośnie nieprzerwanie od 9. dni

EBC utrzymuje stopy proc. bez zmian

Europejski Bank Centralny oświadczył, że stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących oraz stopy kredytu w banku centralnym i depozytu w banku centralnym pozostały na niezmienionym poziomie, odpowiednio: 0%, 0,25% oraz -0,5%.

Te artykuły również Cię zainteresują
– Rada Prezesów oczekuje, że podstawowe stopy procentowe EBC pozostaną na obecnym lub niższym poziomie, dopóki Rada nie stwierdzi, że perspektywy inflacji w horyzoncie czasowym jej projekcji zdecydowanie zbliżają się do poziomu, który jest wystarczająco blisko, ale poniżej 2%, oraz że zbliżenie to konsekwentnie odzwierciedla się w dynamice inflacji bazowej – czytamy w komunikacie.

EBC poszerza PEPP o kolejne 600 mld EUR

Przewodnicząca EBC Christine Lagarde wskazała podczas późniejszej konferencji prasowej, że bank zwiększył program awaryjnego skupu aktywów PEPP o 600 miliardów euro do łącznie 1 350 mld euro. Przedstawiła ona także najnowsze prognozy gospodarcze.

EBC obniżył prognozy gospodarcze

Christine Lagarde, prezes EBC

Zdaniem instytucji, spadek Produkt Krajowy Brutto (PKB) strefy euro będzie bezprecedensowy. Gospodarka ma skurczyć się bowiem w tym roku aż o 8,7 proc., by następnie wzrosnąć o 5,2 proc. w 2021 r. i 3,3 proc. w 2022 r. Warto w tym miejscu przypomnieć, że jeszcze w marcu br. EBC wskazywało na wzrost (a nie spadek) PKB w tym roku o 0,8%.

Odbicie ma pojawić się jednak już w III kw. bieżącego roku. Christine Lagarde wskazała jednak, że tempo ożywienia i skala odbicia pozostają wysoce niepewne.

– Rewizje względem szacunków marcowych są istotnie w dół i dlatego EBC uznał za zasadne zwiększenie programu ratunkowego. Głównym przekaz to EBC liczy na silne odbicie w przyszłym roku – komentuje Konrad Białas z TMS Brokers.

EBC wskazuje także, ze wraz ze spadkiem PKB, spadać będzie także inflacja, która ma utrzymać się w kolejnych miesiącach na niskim poziomie. EBC szacuje, że ceny dóbr i usług konsumpcyjnych wzrosną w 2020 r. o 0,3 proc. (wobec 1,1 proc oczekiwanego w marcu), w 2021 r. o 0,8 proc. (wobec 1,4 proc w marcu) a w 2022 r. o 1,3 proc. (wobec 1,6 proc. prognozowanego w marcu).

invest

Kurs euro rośnie nieprzerwanie od 9. dni

Spoglądając na notowania pary walutowej EURUSD zauważymy, że euro zyskuje w relacji do dolara amerykańskiego już dziewiątą sesję z rzędu, co jest najdłuższą wzrostową serią od października 2004 roku, kiedy to aprecjacja również trwała 9 dni.

Wskutek tak znacznej aprecjacji, kurs euro znalazł się na najwyższym poziomie od 12 marca.

EURUSD Daily

Autor poleca także:

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 2 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkadiuszem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej nowopowstałej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority (FCA), jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułAkcjonariusze Netii zdecydują 30 czerwca o niewypłacaniu dywidendy za 2019
Następny artykułArt Games Studio zakończyło z sukcesem prywatną emisję akcji
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here