Naga MarketsEBC obniży swój cel inflacyjny? Kurs euro (EUR/USD) walczy z 1,17
Christine Lagarde, EBC

Pandemia koronawirusa i związany z nią kryzys zmusił banki centralne do drastycznej zmiany prowadzonej polityki. Zmiany mogą dosięgnąć także Europejskiego Banku Centralnego, który obecnie zwrócił swoją uwagę na zakładany cel inflacyjny.

  • Średni poziom inflacji w UE w latach 2008-19 wynosił 1,2%.
  • Prezes EBC ostrzega przed nadchodzącą deflacją.
  • EBC szacuje, że gospodarka bloku odbuduje się dopiero w 2022 roku.

EBC chce skuteczniej walczyć z deflacją

Od 2003 roku cel inflacyjny EBC zakłada utrzymywanie inflacji poniżej 2%, jednak pozostając w okolicach tego poziomu. Podczas środowej konferencji prasowej Christine Lagarde, prezes banku, zasugerowała, że europejskich decydentów martwi powolny wzrost cen.

W obecnych warunkach niższej inflacji obawy, z jakimi mamy do czynienia, są inne niż w 2003 r. i musi to znaleźć odzwierciedlenie w naszym celu inflacyjnym. – mówiła.

Jak podaje EBC, średnia roczna stopa inflacji w krajach Unii Europejskiej w latach 1999-2008 wynosiła 2,3%, jednak już od 2008 do 2019 roku było to jedynie 1,2%.

Jeśli taka strategia jest wiarygodna, może wzmocnić zdolność polityki pieniężnej do ustabilizowania gospodarki w obliczu niższych poziomów inflacji. O ile strategie gonienia celu inflacyjnego mogą być mniej skuteczne, gdy ludzie nie są w pełni racjonalni w swoich decyzjach – co jest prawdopodobnie dobrym przybliżeniem rzeczywistości, z którą mamy do czynienia – o tyle użyteczność takiego podejścia można by zbadać. – kontynuowała Lagarde.

Plus500

Kurs euro spadkowo w trakcie środowej sesji. EUR/USD testuje 1,17

Zbyt niska inflacja martwi wielu europejskich polityków, co oznacza, że mogą oni poprzeć działania EBC mające na celu podniesienie jej poziomu. Wcześniej w tym tygodniu Christine Lagarde ostrzegała decydentów UE przed utrzymującym się trendem deflacyjnym, którego jesteśmy świadkami m.in. w Niemczech.

Europejski Bank Centralny prognozuje, że gospodarka UE skurczy się w 2020 roku o 8%, a straty odrobi dopiero w 2022 roku.

Euro zareagowało na te informacje spadkami, tracąc w stosunku do dolara około południa w środę 0,30%.

Wykres przedstawiający zmianę kursu EUR/USD w środę, źródło: stooq.pl


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here