Naga MarketsJuż w najbliższy czwartek o godzinie 13:45 inwestorzy na całym świecie poznają najnowszą decyzję Europejskiego Banku Centralnego ws. stóp procentowych oraz przedstawione zostanie oświadczenie na temat polityki monetarnej EBC. Choć rynkowy konsensus zakłada pozostawienie bez zmian już i tak niskich stóp, eksperci z dużych banków inwestycyjnych nie wykluczają możliwości niewielkiej obniżki wraz z wdrożeniem dodatkowego pakietu stymulującego europejską gospodarkę w obliczu epidemii koronawirusa i globalnego spowolnienia.


Zobacz również: EBC obniży stopy i zwiększy skup QE. Groźba recesji w strefie euro

Te artykuły również Cię zainteresują
EBC: Nadchodzi obniżka o 10 pb – ANZ

EBC spotyka się w tym tygodniu w tle coraz trudniejszych warunków finansowych i załamaniu cen ropy, podczas gdy decyzja Włoch o poddaniu całego kraju kwarantannie wpłynie na gospodarkę odpowiedzialną za 15% europejskiego PKB. Analitycy ANZ Research oczekują obniżenia stóp procentowych, poprawy przyszłych wytycznych i wdrożenia nadzwyczajnych miar płynności.

Chociaż obniżka stóp procentowych EBC może niewiele przyczynić się do zwiększenia popytu lub złagodzenia trudności w podaży w krótkim okresie, jest to ważny aspekt łagodzenia polityki i może pomóc w poluzowaniu warunków monetarnych. Obniżka o 10 pb od EBC, która obniżyłaby stopę depozytową do -0,6%, została wyceniona na ten tydzień – napisano w raporcie.

Wydatki fiskalne we Włoszech zazwyczaj miały bardzo niewielki wpływ na zwiększenie wydajności. Obawy o zadłużenie we Włoszech mogą równie dobrze powrócić. Uważamy, że tym bardziej ważne jest, aby EBC działał wcześnie i zdecydowanie, szczególnie w zakresie zapewniania płynności. Niezastosowanie się do tego może spowodować gwałtowny wzrost kredytów zagrożonych i złej jakości we włoskim systemie bankowym – dodano.

Nacisk rynku na obniżkę stóp procentowych – TDS

Strategowie w TD Securities zmienili zdanie i oczekują teraz obniżki stóp procentowych przez EBC ze względu na zaostrzone warunki finansowe, negatywny wpływ makroekonomiczny wybuchu koronawirusa we Włoszech, które pozostają w częściowej blokadzie.

Oczekujemy, że EBC zapewni obniżkę stóp o 10 pb na czwartkowym posiedzeniu politycznym. Będziemy szukać wskazówek od Lagarde odnośnie tego na ile EBC rozważa dalsze cięcia. Na tym etapie nadal sądzimy, że EBC prawdopodobnie zwiększy tempo QE – wskazano w raporcie.

W ocenie ekspertów nawet przy obniżce stóp o 10 pb i zastosowaniu innych środków łagodzących, rynek pozostanie rozczarowany, zwłaszcza biorąc pod uwagę reakcję, którą widzieliśmy po znacznie bardziej agresywnej obniżce stóp procentowych przez Fed o 50 pb.

Ton konferencji prasowej będzie kluczowy, ale nie jesteśmy przekonani, że bardzo gołębia Lagarde będzie w stanie przekonać rynki. Prognozujemy, że nadal będzie przekazywać przesłanie w stylu „wszystko, czego potrzeba”, czego inwestorzy poniekąd oczekują  – dodano.

EBC: Nacisk na działanie – Deutsche Bank

Ekonomiści w Deutsche Bank dostosowali swoje oczekiwania na posiedzenie EBC w dniu 12 marca w związku z rosnącą presją po wyprzedaży na rynku.

Nadal oczekujemy wprowadzenia nowego ukierunkowanego instrumentu wsparcia płynności. Mogłoby to na przykład przybrać formę sześciomiesięcznego LTRO, którego celem jest zabezpieczenie pożyczek dla MŚP w dotkniętych regionach, być może uzupełnione łatwymi przepisami dotyczącymi zabezpieczeń i elastycznością obecnie zapisywanych kredytów zagrożonych – zauważono w raporcie.

Oczekujemy obniżki stopy depozytowej o 10 pb do -0,60%. Chociaż kwestionujemy mądrość takiego posunięcia z punktu widzenia stabilności systemu bankowego, EBC uparcie twierdził, że stopa docelowa nie została osiągnięta. Oczekujemy, że EBC podejmie działania w celu uzupełnienia ogólnej płynności – dodano.

Wolumen QE zostanie zwiększony – Danske Bank

Sytuacja COVID-19 ewoluuje codziennie. Po zablokowaniu północnych Włoszech w weekend ekonomiści z Danske Banku zauważyli problem kredytowy, a zwłaszcza włoskiego rynku obligacji, co według nich EBC powinien rozwiązać.

Uważamy, że EBC chce zwiększyć swoje QE. Docelowa skala zwiększenia jest niepewna, ale uważamy, że w czwartek osiągnie zakres od 30 do 40 mld EUR. Widzimy również spadające rynkowe oczekiwania inflacyjne. Swap inflacyjny w okresie 5 lat spadł o 6 pb do 0,96%, co jest nowym rekordowo niskim poziomem, a niepokojący dla EBC jest również fakt, że rynek opcji inflacyjnych wycenia obecnie 5% prawdopodobieństwo deflacji w ciągu 5 lat – podsumowano.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here