Naga MarketsW czwartek odbyło się posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego, w trakcie którego Rada Prezesów podjęła decyzje o utrzymaniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. Gołębiej zmianie uległo jednak podejście dot. przyszłej ścieżki polityki pieniężnej.  W oświadczeniu znalazł się bowiem zapis wskazujący, iż Rada Prezesów oczekuje obecnie, że podstawowe stopy procentowe EBC pozostaną na obecnym poziomie przynajmniej do pierwszego półrocza 2020.


EBC gotowe do cięcia stóp

W trakcie późniejszej konferencji prasowej, prezes EBC zaznaczył także, że instytucja nie myśli w ogóle o podwyżkach w obecnych warunkach ekonomicznych. Co więcej część członków Rady Prezesów otwarcie mówiła o możliwości cięcia stóp procentowych a Draghi przypominał, że bank jest gotowy do takiego kroku jeżeli „nieprzewidziane okoliczności” mocniej się rozwiną.

Ekonomiści szybko zauważyli, że mimo, iż Mario Draghi stosuje podobną taktykę do przewodniczącego Rezerwy Federalnej USA, Jerome’a Powella, obiecując zareagować na jakiekolwiek pogorszenie perspektyw gospodarczych, to praktycznie jest on w owiele gorszej sytuacji. Stopy procentowe EBC w dalszym ciagu utrzymują się bowiem na rekordowo niskim poziomie, podczas gdy Fed ma za sobą serię 9 podwyżek od grudnia 2015 r.

– Rynek wierzy, że podejście Draghiego do inflacji jest myśleniem życzeniowym” – powiedział Christoph Rieger, szef działu strategii w Commerzbank AG, który przewiduje, że EBC obniży stopę depozytową pod koniec tego roku.

Inwestorzy wyceniają obecnie 80% szans na obniżenie stopy procentowej o 10 punktów bazowych do czerwca przyszłego roku.

Draghi, który w 2012 roku zobowiązał się do zrobienia “wszystkiego, co trzeba”, aby ratować euro podczas kryzysu zadłużenia w regionie, powiedział, że decydenci polityczni są “zdeterminowani” do działania w razie potrzeby i że istnieje “spore pole manewru”, aby wznowić QE. Zaprzeczył jednak sugestii, że instytucja jest stronnicza i nalegał, by gotowość do działania nie zmieniła się, gdy ustąpi ze stanowiska.

Kurs euro zyskuje na słabości dolara

Spoglądając na notowania pary walutowej EURUSD zauważymy, że kurs euro dość znacząco umacnia się dziś w stosunku do dolara amerykańskiego. Nie jest to jednak spowodowane siłą wspólnej waluty, lecz słabością USD, które traci w wyniku niezwykle rozczarowującego raportu z amerykańskiego rynku pracy.

Piramidowanie pozycji w tradingu – zapisz się na webinar

Kurs euro zyskuje na słabości dolara
EURUSD H1

Naga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułFed obniży stopy procentowe…dwa, a może i trzy razy do końca roku
Następny artykułKryptotrading – analiza najpopularniejszych walut, 7 czerwiec 2019
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here