Naga Marketsmario draghi na tle symbolu euroJuż w najbliższy czwartek, punktualnie o godz. 13:45 rynki poznają decyzje monetarną Europejskiego Banku Centralnego (EBC). Czy Rada Prezesów EBC zdecyduje się w trakcie wrześniowego posiedzenia na obniżkę stóp procentowych? Swoje komentarze w tej sprawie przedstawili przedstawiciele dużych banków inwestycyjnych. 


EBC obniży stopy procentowe i wznowi program luzowania ilościowego?

Według Carstena Brzeskiego, głównego ekonomisty w ING, w Radzie Prezesów EBC istnieje szerokie porozumienie co do podjęcia działań mających na celu luzowanie polityki pieniężnej już w tym tygodniu, ale ostatnie komentarze kilku jastrzębi sugerują, że nadal toczy się gorąca debata na temat tego, jakie konkretnie środki EBC powinien wdrożyć.

Zobacz także: EBC obniży stopy procentowe już 12 września br.?

Tradycyjne jastrzębie, takie jak Jens Weidmann z Niemiec, Klaas Knot z Holandii i Sabine Lauthenschläger w Zarządzie EBC, wyraziły swój sprzeciw wobec ponownego uruchomienia QE.

– Naszym zdaniem, nawet jeśli grupa jastrzębi sceptycznych wobec QE rozrosła się, to i tak nadal stanowi ona mniejszość. W sytuacji, gdy oczekiwania inflacyjne prawdopodobnie dalej odbiegają od celu EBC, naszym zdaniem zdecydowana większość opowie się za nowymi działaniami. I pomimo sprzeciwu jastrzębi, wątpliwe jest, czy samo obniżenie stóp procentowych będzie wystarczające (…) Według szacunków głównego ekonomisty EBC Philipa Lane’a, niekonwencjonalne działania EBC od 2014 r. przyczyniły się do wzrostu gospodarczego i wzrostu inflacji o około 0,5 punktu procentowego. Co ciekawe, prawie połowa tego wzrostu pochodziła z QE. Nie zapominajmy, że kiedy EBC rozpoczął QE w 2015 r., prognozy dotyczące zatrudnienia przewidywały przyspieszenie inflacji z 0,5% w 2014 r. do 1,3% w 2016 r. Obecnie ryzyko przejścia od środowiska de facto gospodarczej stagnacji i niskiej inflacji do deflacji jest prawdopodobnie tak wysokie, jak w roku 2014/15 – wskazuje główny ekonomista ING.

Jego zdaniem EBC zdecyduje się w tym tygodniu nie tylko na obniżenie stopy oprocentowania depozytów o 20 pb, lecz także na ponowne uruchomienie QE z około 30 mld euro miesięcznie.

Czwartkowe posiedzenie EBC jest najbardziej oczekiwanym od ponad roku

Według analityków Danske Banku, czwartkowe posiedzenie EBC jest najbardziej wyczekiwanym posiedzeniem EBC od ponad roku.

Może Cię zainteresować: Trump coraz bardziej sfrustrowany postawą EBC! Draghi prowadzi “wojnę walutową”?

– Stawka jest wysoka, ponieważ oczekiwania dotyczące inflacji są znacznie poniżej celu w warunkach utrzymującej się niepewności gospodarczej, co oznacza, że naszym zdaniem Rada Prezesów będzie zmuszona do działania. Członkowie Rady Prezesów są jednak podzieleni co do potrzeby dalszych bodźców, chociaż nie sądzimy, że jastrzębie będą wystarczająco silne, aby zapobiec odważnemu pakietowi, ale istnieje ryzyko mniej agresywnego kompromisu (mniejszy wolumen z dłuższym okresem zakupu) – zauważają analitycy Danske Banku.

Wskazują oni również, że ostatecznie reakcja rynku będzie zależeć od wiarygodności, gotowości i zaangażowania EBC w działania “bez względu na wszystko”.

Kurs euro poniżej istotnego oporu przed EBC

Spoglądając na notowania pary walutowej EURUSD zauważymy, że wskutek dynamicznych wzrostów z drugiej połowy minionego tygodnia, rynek dotarł w okolice ostatnio pokonanego wsparcia (teraz oporu), gdzie już w miniony czwartek pojawiła się reakcja podażowa. Jeżeli tylko strefa ta zostanie trwale odrzucona, kurs euro mógłby w najbliższym czasie dalej osłabiać się wobec kursu dolara.

Warto w tym miejscy zwrócić także uwagę, że według indeksu Big Mac, będącego miarą siły nabywczej, wspólna waluta jest obecnie o prawie 18% niedowartościowana.

Wydaje się więc, że rynek od kilku dni cierpliwe czeka na czwartkową decyzję monetarną EBC i dopiero jastrzębi bądź gołębi wydźwięk tego wydarzenia będzie w stanie przyczynić się większego umocnienia bądź osłabienia wspólnej waluty.

Do handlu na głównych parach walutowych polecam sprawdzić ofertę brokera Naga Markets

Kurs pary walutowej EURUSD
EURUSD Daily

Naga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułCo zrobi FOMC we wrześniu? Czy obniżka stóp jest przesądzona?
Następny artykułKomentarz giełdowy – giełdy ignorują wypowiedzi Mnuchina i Trumpa
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here