Naga Marketsmario draghi
Mario Draghi, prezes EBC

Podczas posiedzenia 12 września 2019 roku, Europejski Bank Centralny (EBC) zdecydował się obniżyć stopę depozytową o 10 punktów bazowych do poziomu 0,5% i utrzymać pozostałe stopy na niezmienionym poziomie. Instytucja zdecydowała również o ponownym aktywowaniu programu skupu aktywów (QE) od 1 listopada, przy poziomie 20 miliardów euro miesięcznie, bez podania granicznej daty programu. Dodatkowo bank wprowadza poziomowanie stóp procentowych. Kurs euro w pierwszej reakcji umacniał się, ostatecznie jednak spadał poniżej 1,10 USD.


EBC wprowadza pakiet luzowania, Mario Draghi jednak zdołał zaskoczyć rynki?

Decyzja o obniżeniu stopy depozytowej do 0,5% oraz ponowne wprowadzenie programu skupu aktywów były dla rynków pewnikami. Inwestorzy spodziewali się co prawda wolumenu skupu na poziomie 30 miliardów euro miesięcznie, jednak 20 miliardów w nieograniczonym czasie (prognozy mówiły o terminie 9-12 miesięcy), nie zmieniło poglądów co do przyszłej polityki banku.

Te artykuły również Cię zainteresują
Oprócz tego instytucja zdecydowała się wprowadzić poziomowanie stóp procentowych w celu wsparcia transmisji polityki pieniężnej. W oparciu o dane bankowe, wprowadzony zostanie dwustopniowy system wynagradzania rezerw, w którym część posiadanej przez banki nadpłynności będzie zwolniona z ujemnej stopy oprocentowania depozytów. W ten sposób EBC chce rozwiązać problem, w którym zbyt niskie stopy depozytowe zjadałaby zyski sektora bankowego.

O “mocnym finale” kadencji Draghiego pisze główny ekonomista TMS Brokers, Bartosz Sawicki: “-50 pb: to nowa wartość stopy depozytowej EBC. Oznacza to cięcie o 10 pb. Jednocześnie zostaje wprowadzony system różnicowania poziomu stóp dla różnych grup instytucji. Zostaje również wznowiony skup aktywów i będzie on prowadzony bezterminowo, czyli tak długo jak zachodzić będzie potrzeba. Jego skala jest jednak nieco mniejsza niż zakładano, czyli 20 mld euro na miesiąc. EUR/USD po pierwszym wystrzale do 1,1060 cofa się pod 1,10. Kontrakt na DAX podnosi się na dzienne maksima w okolicach 12440 pkt.

Decyzje podjęte przez EBC zostaną omówione podczas konferencji prasowej z udziałem Mario Draghiego o godzinie 14:30:

Kurs euro w dół po odruchu kolanowym, obligacje i akcje banków w górę

W reakcji na decyzję EBC wyraźnie zyskuje rynek obligacji oraz akcje banków europejskich, które z pewnością poczuły ulgę dzięki informacji o poziomowaniu stóp. Na rynku walutowym w pierwszej reakcji kurs euro (EUR) zyskiwał do dolara, jednak szybko zawracał w odruchu kolanowym, spadając poniżej 1,10 USD. Deprecjacja zatrzymała się na strefie wsparcia z początku września i na wysokości dolnego ograniczenia kanału spadkowego:

Kurs euro tracił po decyzji EBC. Źródło: Tradingview.com
Kurs euro tracił po decyzji EBC. Źródło: Tradingview.com

Reakcja pary ze złotym była zbliżona do tej obserwowanej na eurodolarze. W pierwszej chwili notowania EURPLN podchodziły do 4,35 zł, następnie spadając chwilowo poniżej 4,33 zł. Na kwadrans po decyzji EBC sytuacja się stabilizuje i eurozłoty znowu porusza się nad lokalnym wsparciem.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here