Naga MarketsChristine Lagarde, prezes EBC

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego (EBC) utrzymała podczas grudniowego posiedzenia stopy procentowe na niezmienionych poziomach. Oznacza to, że stopa depozytowa nadal wynosi -0,50 proc., a refinansowa 0,0 proc. Rownocześnie o 500 mld do 1,85 bln euro zwieszony został nadzwyczajny program zakupów w czasie pandemii (PEPP). Członkowie EBC zrewidowali także prognozy gospodarcze dla strefy euro na najbliższe lata.

  • Rada Prezesów EBC zwiększa nadzwyczajny program skupu aktywów PEPP
  • EBC zaktualizowało prognozy gospodarze 
  • Kurs euro najwyżej od kwietnia 2018 r.

EBC zwiększa PEPP

– Rada Prezesów postanowiła zwiększyć pulę środków na program nadzwyczajny program zakupów w czasie pandemii (PEPP) o 500 mld euro, do łącznej kwoty 1850 mld euro. Rada wydłużyła również horyzont zakupów netto w ramach PEPP co najmniej do końca marca 2022 r. W każdym razie Rada Prezesów będzie przeprowadzać zakupy netto do momentu, gdy uzna, że kryzys związany z pandemią koronawirusa dobiega końca – napisano w komunikacie po grudniowym posiedzeniu EBC.

Te artykuły również Cię zainteresują


Symbol GPW na tle wykresu

WIG20 ma za sobą kolejną przecenęPodjęte środki polityki pieniężnej mają przyczynić się do utrzymania korzystnych warunków finansowania w okresie pandemii, wspierając w ten sposób działalność gospodarczą i przepływ kredytów do wszystkich sektorów gospodarki oraz chroniąc średniookresową stabilność cen.

EBC aktualizuje prognozy gospodarcze

Równocześnie, Europejski Bank Centralny zrewidował swoją prognozę dotyczącą gospodarki strefy euro. Obecnie szacuje się, że PKB skurczy się w 2020 roku o 7,3 proc. wobec 8 proc. spadku oczekiwanego jeszcze we wrześniu br.

W 2021 r. ożywienie gospodarcze po pandemii ma przyczynić się do wzrostu gospodarczego na poziomie 3,9 proc. wobec 5 proc. wzrostu oczekiwanego wcześniej, a w 2022 r. uplasować się na poziomie 4,2 proc. wobec oczekiwanych wcześniej 3,2 proc. W 2023 roku bank oczekuje natomiast wzrostu PKB o 2,1 proc.

– W momencie, gdy informacje o perspektywach rozwoju szczepień w najbliższej przyszłości są pocieszające, ryzyko negatywne pozostaje w odniesieniu do implikacji wpływu pandemii na warunki ekonomiczne i finansowe – powiedziała Lagarde podczas wideokonferencji prasowej.

Kurs euro najwyżej od kwietnia 2018 r.

Spoglądając na notowania pary walutowej EUR/USD zauważymy, ze kurs euro wzrósł dziś powyżej 1,21 USD, co jest najwyższym poziomem od kwietnia 2018 r.

EURUSD Daily

Autor poleca również:

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 2 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkadiuszem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej nowopowstałej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority (FCA), jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułKurs euro wzrośnie do 1,25 USD – prognozuje MUFG
Następny artykułKurs funta traci do złotego, GBP/PLN po 4,85 zł. Dolar i frank także pod kreską w czwartek 10 grudnia
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here