Naga MarketsMario Draghi, prezes EBC

Zgodnie z rynkowym konsensusem, Europejski Bank Centralny (EBC) zdecydował się utrzymać główne stopy procentowe na niezmienionym poziomie, ograniczając jednocześnie wielkość programu luzowania ilościowego (QE) z 60 miliardów do 30 miliardów EUR.


APP wydłużony co najmniej do września 2018 roku

“Stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących oraz stopy kredytu w banku centralnym i depozytu w banku centralnym na koniec dnia pozostaną na niezmienionym poziomie, odpowiednio, 0,00%, 0,25% oraz −0,40%. Rada Prezesów nadal oczekuje, że podstawowe stopy procentowe EBC pozostaną na obecnym poziomie przez dłuższy okres, zdecydowanie przekraczający horyzont czasowy zakupów aktywów netto” – informuje EBC.

Jak wynika z treści oświadczenia polityki pieniężnej, program skupu aktywów (APP) został obcięty o połowę – co sugerowaliśmy już we wcześniejszych prognozach dużych banków – i wydłużony o kolejne 9 miesięcy, co najmniej do września 2018 (lub dłużej). Skup na poziomie 60 miliardów euro miesięcznie będzie kontynuowany do końca roku, a od stycznia 2018, EBC wprowadzi poziom 30 miliardów euro, obawiając się niedoboru rządowych papierów dłużnych na rynku, które mogłyby kwalifikować się do skupu z rynku.

Obecne ramy polityki pieniężnej mogą ulec zmianie jeżeli dynamika inflacji nie będzie pokrywała się z prognozowaną ścieżką wzrostową. W takim przypadku EBC jest gotowe ponownie podnieść rozmiar programu APP oraz wydłużyć jego okres.

“Eurosystem będzie reinwestować spłaty kapitału z tytułu zapadających papierów wartościowych nabytych w ramach programu APP przez dłuższy czas po zakończeniu zakupów aktywów netto, a w każdym razie tak długo, jak długo będzie istniała taka potrzeba. Przyczyni się to do zapewnienia zarówno korzystnych warunków płynnościowych, jak i odpowiedniego nastawienia polityki pieniężnej” – komentuje EBC.

Pełna treść oświadczenia w języku angielskim dostępna jest na oficjalnej stronie Europejskiego Banku Centralnego. Szczegóły podjętych w czwartek decyzji zostaną przedstawione podczas konferencji prasowej z udziałem Mario Draghi’ego o godzinie 14:30. Relacja będzie miała miejsce bezpośrednio poprzez serwis YouTube:

Brak wskazówek odnośnie podwyżek stóp osłabia EUR

Decyzja o obniżce i wydłużeniu QE była przez rynek wyceniana od dawna, więc z pewnością nie była powodem deprecjacji EUR równo o godzinie 13:45. Odpowiedzialny za taki stan rzeczy jest brak instrukcji wyprzedzających odnośnie podwyżek stóp oraz stwierdzenie (niebezpośrednie), że te utrzymają się na niezmienionym poziomie jeszcze na długo po zakończeniu programu luzowania ilościowego.

W pierwszej reakcji na decyzję EBC, Eurodolar tracił ponad pięćdziesiąt pipsów, rozrysowując nowe minima czwartkowej sesji.

EUR/USD H1

Wyraźną, jednak realizowaną w mniejszym zakresie deprecjację realizował również Eurofunt. Para zatrzymała się na dzisiejszych minimach w okolicach pułapu 0.8900:

EUR/GBP M30

Jak można się domyślić, osłabienie euro wywołało wzrostową reakcję niemieckiego indeksu DAX, który znalazł się na sesyjnych szczytach, powracając mocno nad pułap 13000 punktów. Do re-testu środowych maksimów brakuje jeszcze kilkudziesięciu pkt.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here