Naga MarketsEuropejski Bank Centralny opublikował raport nt. „Krypto-Aktywa: implikacje dla stabilności finansowej, polityki monetarnej oraz płatności i infrastruktur rynkowych”, w którym analizuje wpływ kryptowalut na europejskie rynki i gospodarki.

Co nie powinno nikogo szokować, bank nie zauważa na razie żadnego wpływu cyfrowych walut na gospodarkę.Sytuacja może się jednak zmienić, jeśli kryptowaluty staną się wiarygodnym substytutem dla gotówki.

Przyszłość

EBC punktuje obecne wady kryptowalut. Instytucja dodaje, że są one zbyt mało stabilne, by można było nimi płacić. Stąd też bierze się ponoć sceptycyzm firm, by akceptować płatności w BTC.

Ponownie zdaniem ekspertów banku warto zwracać uwagę na „stabilne instrumenty” (w tym wypadku chodzi o stablecoiny), które są powiązane z aktywami fizycznymi, walutami fiducjarnymi lub ich wartość stabilizują różne algorytmy.

EBC argumentuje też, że „brak jakiejkolwiek konkretnej instytucji (takiej jak bank centralny lub władza monetarna) chroniącej wartość krypto-aktywów utrudnia ich wykorzystanie jako formy pieniędzy, ponieważ ich zmienność: a) uniemożliwia ich wykorzystanie jako magazynu wartości; b) zniechęca do wykorzystywania ich jako środka płatniczego; oraz c) utrudnia korzystanie z nich jako jednostki rozliczeniowej.”

Prezes na zawsze rację?

Raport EBC jest kolejnym stanowiskiem banku dot. e-walut, po majowej wypowiedzi prezesa Maria Draghi’ego, który powiedział, że kryptowaluty „nie są na tyle znaczące, by mogłyby wpłynąć na nasze gospodarki w sposób makro”. Odpowiadając na pytanie studentów, powiedział dokładnie:

„Kryptowaluty lub Bitcoiny, lub coś w tym rodzaju, nie są w rzeczywistości walutami – są aktywami. Euro to euro – dziś, jutro, za miesiąc – to zawsze euro. A EBC stoi za euro. Kto stoi za kryptowalutami? Są więc bardzo, bardzo ryzykowne ”.

Nie tak daleko od stanowiska EBC uplasowało się zdanie szefa Banku Francji Francoisa Villeroy de Galhau, który z kolei powiedział, że jego bank obserwuje rozwój kryptowalut. Villeroy odróżnia jednak stablecoiny od tokenów i kryptowalut i mówi, że stablecoiny „są zupełnie inne od spekulacyjnych aktywów, takich jak bitcoiny, i bardziej obiecujące”.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here