Naga MarketsEBC nie zmienia stóp i zwiększa pandemiczny skup aktywów. Kurs euro bez reakcji
Christine Lagarde, EBC

W czwartek, 10 grudnia 2020 roku, Europejski Bank Centralny (EBC) po posiedzeniu Rady Gubernatorów, zdecydował się utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie oraz zwiększyć skup aktywów w ramach pandemicznego programu pomocowego PEPP o 500 miliardów euro, zgodnie z rynkowymi założeniami. Jednocześnie od 2021 roku w życie wejdzie program PELTRO, który ma zapewnić dodatkową płynność w związku z walką negatywnym wpływem Covid-19 na gospodarkę. Kurs euro pozostawał praktycznie bez reakcji na decyzję instytucji, zyskując do dolara około 0,1%.

  • EBC nie zmienia stóp i zwiększa zakres programu PEPP zgodnie z oczekiwaniami rynków do 1,85 mld euro
  • Kurs euro bez reakcji na decyzję, jednak większą zmienność może przynieść konferencja prasowa z udziałem Christine Lagarde
  • Luzowanie polityki pieniężnej ma zapewnić płynność systemu finansowego strefy euro w obliczu pandemii

EBC poszerza program luzowania ilościowego na siedem różnych sposobów

W oświadczeniu polityki pieniężnej EBC poinformował w środę, że decyduje się utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie, jednocześnie wprowadzając sidem różnorodnych punktów dodatkowego luzowania ilościowego polityki pieniężnej.

Te artykuły również Cię zainteresują
– Stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących oraz stopy kredytu w banku centralnym i depozytu w banku centralnym pozostaną na niezmienionym poziomie, odpowiednio: 0,00%, 0,25% oraz -0,50%. Rada Prezesów oczekuje, że podstawowe stopy procentowe EBC pozostaną na obecnym lub niższym poziomie, dopóki Rada nie stwierdzi, że perspektywy inflacji w horyzoncie czasowym jej projekcji zdecydowanie zbliżają się do poziomu, który jest wystarczająco blisko, ale poniżej 2%, oraz że zbliżenie to konsekwentnie odzwierciedla się w dynamice inflacji bazowej – napisał EBC w oświadczeniu, powtarzając treść z ostatniego posiedzenia.

Wprowadzone zmiany w ramach polityki pieniężnej obejmują:

  • Rada Prezesów podjęła decyzję o zwiększeniu puli środków na program nadzwyczajnych zakupów na wypadek pandemii (PEPP) o 500 mld EUR do łącznej kwoty 1 850 mld EUR. Przedłużyła również horyzont dla zakupów netto w ramach PEPP do co najmniej końca marca 2022 r
  • Podjęto decyzję o dalszym dostosowywaniu warunków trzeciej serii ukierunkowanych długoterminowych operacji refinansujących (TLTRO III). W szczególności zdecydowała o przedłużeniu do czerwca 2022 r
  • Rada Prezesów zdecydowała o przedłużeniu do czerwca 2022 r. okresu obowiązywania zestawu środków zabezpieczających przyjętych w dniach 7 i 22 kwietnia 2020 r. Przedłużenie tych środków będzie nadal zapewniać bankom możliwość pełnego wykorzystania operacji płynnościowych Eurosystemu, w szczególności przekalibrowanych TLTRO
  • Rada Prezesów zdecydowała również o zaoferowaniu w 2021 r. czterech dodatkowych awaryjnych dłuższych operacji refinansujących w sytuacji pandemii (PELTROs), które nadal będą stanowić skuteczne zabezpieczenie płynności.
  • Zakupy netto w ramach programu zakupu aktywów (APP) będą kontynuowane w miesięcznym tempie 20 mld EUR. Rada Prezesów nadal oczekuje, że miesięczne zakupy aktywów netto w ramach APP będą trwały tak długo, jak będzie to konieczne
  • Instrument Eurosystemu repo dla banków centralnych (EUREP) oraz wszystkie tymczasowe linie swap i repo w bankach centralnych spoza strefy euro zostaną przedłużone do marca 2022 r.
  • Rada Prezesów zdecydowała o kontynuowaniu, tak długo jak będzie to konieczne, regularnych operacji kredytowych w formie przetargów o stałej stopie procentowej z pełnym przydziałem na obowiązujących warunkach.

Decyzje EBC podczas konferencji prasowej podsumuje prezes instytucji, Christine Lagarde. Konferencja rozpoczyna się o 14:30:

Kurs euro bez reakcji na decyzje EBC. Luzowanie zgodnie z oczekiwaniem

Rynek i analitycy zakładali, że EBC poszerzy PEPP i wprowadzi dodatkowe działania płynnościowe, w związku z czym treść oświadczenia opublikowanego w czwartek nie zaskoczyła inwestorów. W pierwszej reakcji na publikację raportu instytucji kurs euro umacniał się nieznacznie do dolara, zyskując 0,1%.

Silniejsze ruchy widoczne są od rana na parze walutowej EUR/GBP, która rośnie o ponad 1,2%, co jest jednym z najsilniejszych jednodniowych ruchów od kilku miesięcy. Sama decyzja EBC nie miała jednak wpływu na wycenę eurofunta.

Większych zmian nie zauważono również na wykresie EUR/PLN, który w czwartek osuwa się o 0,16% i testuje poziomy poniżej 4,43 zł.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here