Naga MarketsEBC nie zmienia polityki monetarnej, kurs euro bez reakcji
Christine Lagarde, szefowa EBC

W trakcie czwartkowego posiedzenia polityki pieniężnej, Europejski Bank Centralny (EBC) zdecydował się utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie, podobnie jak zakres programów skupu aktywów, w tym skupu pandemicznego PEPP. Kurs euro (EUR/USD) reagował na decyzję podbiciem w okolicach 1,14, na parze walutowej nie było widać jednak większej zmienności. Christine Lagarde podsumuje decyzję banku centralnego podczas konferencji prasowej zaplanowanej na godzinę 14:30.

  • Główna stopa procentowa EBC została utrzymana na poziomie 0,00%, a stopa depozytowa na poziomie -0,5%
  • Skup aktywów w ramach programu PEPP będzie kontynuowany w zakresie 1,35 mld EUR co najmniej do czerwca 20021 roku
  • W czerwcowych prognozach EBC zakładało spadek PKB o 8,7% w roku bieżącym oraz podbicie o 5,2% w roku przyszłym

EBC robi sobie wakacyjną przerwę. Brak zmian w polityce pieniężnej

Miesiąc temu bank centralny strefy euro utrzymały stopy procentowe na niezmienionym poziomie zwiększał jednak wartość pandemicznego programu skupu PEPP o 600 miliardów euro. Obecnie analitycy zakładali oczekiwanie EBC na dalszy rozwój sytuacji, a historycznie miesiące wakacyjne nigdy nie były momentem podejmowania ważniejszych decyzji z zakresu polityki pieniężnej.

– Stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących oraz stopy kredytu w banku centralnym i depozytu w banku centralnym pozostaną na niezmienionym poziomie, odpowiednio: 0,00%, 0,25% oraz -0,50%. Rada Prezesów oczekuje, że podstawowe stopy procentowe EBC pozostaną na obecnym lub niższym poziomie, dopóki Rada nie stwierdzi, że perspektywy inflacji w horyzoncie czasowym jej projekcji zdecydowanie zbliżają się do poziomu, który jest wystarczająco blisko, ale poniżej 2%, oraz że zbliżenie to konsekwentnie odzwierciedla się w dynamice inflacji bazowej – czytamy w komunikacie.

Rada Prezesów nie przewidziała również zmian w zakresie programów skupu: PEPP i APP. Jednocześnie ma zamiar nadal zapewnić płynność poprzez operacje refinansowania TLTRO III, które odnotowały bardzo wysoki poziom wykorzystają środków w czasie pandemii.

Prezes EBC skomentuje rozważania leżące u podstaw tych decyzji na konferencji prasowej rozpoczynającej się dziś o godz. 14.30 czasu środkowoeuropejskiego.

Kurs euro bez reakcji na posiedzenie EBC. EUR/USD balansuje na granicy 1,14

– EUR/USD po wczorajszym wyjściu do 1,1450 i korekcie krąży od rana pomiędzy 1,1380 a 1,1415. Obecnie jest przy 1,1410 – komentował Konrad Białas z TMS Brokers. Marek Rogalski z DM BOŚ, twierdził natomiast na antenie Comparic24.tv, że posiedzenie EBC nie będzie miało większego wpływu na euro i jego słowa jak na razie się sprawdzają. O wiele istotniejsze ma być spotkanie na szycie unijnym, którego wyniki rynek pozna w przyszłym tygodniu.

W pierwszej reakcji na decyzję EBC kurs EUR/USD odbijał o 0,1%, a następnie kontynuował skromne wzrosty, jednak w skali całego dnia notowania nadal oscylują w okolicach środowych cen zamknięcia.

– Ponieważ decyzja jest zgodna z konsensusem rynkowym, na rynku nie obserwujemy istotnej reakcji. Para walutowa EURUSD notowana jest w okolicach zera. Tym samym, wydarzenie możemy potraktować jako tzw. “non-event”.  Warto jednak skupić się na konferencji prasowej z udziałem Prezes Lagarde (godz. 14:30), a także na odczycie sprzedaży detalicznej w Stanach Zjednoczonych (godz. 14:30) – zalecana jest czujność bowiem wtedy możemy już być świadkami pewnej reakcji zarówno na rynku walutowym, jak również na rynkach akcyjnych – pisali analitycy XTB.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here